| anonim_4396 a întrebat:

Am un inceput de carie (un punt negru pe lateralul maselei)si mai am inca una foarte mica in partea de sus a maxilarului. Deocamdata nu ma deranjeaza cu nimic (doar cand beau apa foarte rece ma dor, dar am impresia ca asta se intampla nu doar la dintii afectati)Intrebarea mea este, la cat timp dupa aparitia cariei incepe sa iti miroasa gura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ALGator a răspuns:

Mai bine ai intreba dupa cit timp iti cade dintele cu totul.
Serios vorbind, problema nu e ca iti miroase gura ci ca iti distrugi dintele.
Gura nu miroase de la carie in primul rind. Asa ca poti sa stai linistit sa lasi dintele sa se carieze :-)
Mirosul gurii se cheama halitoză.
Poate fi din cauza unui aliment mai condimentat mincat, caz in care mirosul dispare.
Sau, o cauza de lunga durata (cronica) este aceea ca bacteriile din gura (de care nu vei scapa niciodata) se aglomereaza in forma unui strat subtire invizibil lipicios ("film") pe suprafata dintilor, pe gingii si pe limba. Tot ele produc cariile pentru ca trec in faza agresiva care extrage calcarul din emailul dentar (se face poros).
Pentru a evita mirosul si cariile se periaza dintii si gingiile regulat cu pasta cu fluor. Se curata si spatiul dintre dinti pana sus spre gingii cu ata sa scobitori-periuta. Dupa o vreme incepe se cunoasca ca gura e mai curata si nu mai apare mirosul.

Succes :-)