| anonim_4396 a întrebat:

am varsta de 15 ani si de 3 zile am un disconfort in partea dreapta jos, banui apendicita, desi nu am niciun simptom, adica in 3 zile cred si eu ca macar se simtea putina durere, acum nu stiu ce sa zic, si daca ar fi sa am apendicita, ma pot interna in spital cu unul dintre parintii mei? multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medic! Nu te juca. Eu am avut apendicita si era sa mor. Am avut si eu mici dureri, n-am avut alte simpotme. M-am dus la medic si mi-am facut analize. Au zis ca am hepatita. Gresit! Ajunsesem in peritonita fara dureri mari. M-au operat de 4 ori pe burta si de zeci de ori undeva in zona perianala ca am ramas cu o infectie perianala. Mergi si-ti fa analizele chiar daca dai banii degeaba. Ca sa eviti plata du-te la urgente si spune ca simti si un pic de greata. O operatie de apendice normal dureaza 10 minute si in 3 zile iesi din spital. Dupa o luna esti ca nou. Dac ajungi in situatia mea tragi ani de zile. Eu de 10 ani trag cu asta. Nu zic faptul ca ai avea apendicita, nu pot da diagnostice dar este mai bine sa previi. Te rog eu nu te juca!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai interneaza nimeni parinitii, nici macar cu bebelusii de cateva luni.
la 15 ani esti tratata ca adult nu ca un bebe sugar, care depinde de tata mamei, pentru alaptare.
daca-i caz de operatie de apendicita, apai iti spun ca dureaza 15-20 de minute, sub anestezie locala si apoi esti tinut 24 de ore sub supraveghere medicala si dat a doua zi, acasa.
Apendicita este cae mai usoara operatie, care de multe ori este facuta si esti trimis acasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Uitasem sa-ti explic: disconfortul din partea de jos poate fii de la gaze intestinale pe care le poti elimina tragand parturi.
La apendicita te doare in partea dreapta, ceea ce la tine nu-i cazul.
Bea 2 cani de ceai de plante, cat mai fierbinti si vei trage parturi (basini), care vor decompresa intestinul gol.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să e poți interna în sptal cu unul din părinți, spitalul ar trebui să fie privat, altfel nu te primește așa nici dacă ai fi pe moarte, nu doar un disconfort pe partea dreaptă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ai auzit vreodata de apendicita? Nu e un mic deranj, pur si simplu nu poti sa te misti deloc de durere. Daca chiar vrei du-te la gastroenterologist sa iti faca ecografie, e maxim 200 de lei.