| UnȚurțureFrumos a întrebat:

As vrea sa slabesc, am in jur de 80 kg, 16 ani si peste 180 cm si as vrea sa am 70 kg sau ceva de genul.

Eram sedentar pana acum o zi, pana cand am incercat sa pun fundul la miscare.

Si de aici vin intrebarile :

-Mersul va avea efect? adica voi slabi sau nu prea ajuta, pentru ca eu sunt sedentar si nu ma misc deloc din pat, maxim daca faceam 1500 de pasi pe zi.

-Mi-am instalat o aplicatie care numara pasii si am mers 9.7 km, 12.000 de pasi si am ars 1300 kcal. E ok? sau e nevoie de mai mult sport in fiecare zi?

Am inacercat si sa alerg dar nu pot sa alerg decat cativa metrii pana ce ma doare corpul de la atata alergat rolling on the floor
Deci pot sa raman numai la mers?

-Cu mancarea ce fac? Sunt de la tara si nu prea imi permit sa cumpar alimente. Nici animale nu am de taiat in fiecare zi. Sau pot sa manac ce vreau, numai sa fie de casa si sa nu mai mananc dulciuri si sucuri?

-Este ok daca fac water fasting (înfometare) timp de 2 zile pe saptamana?

-Alceva puteti sa imi mai recomandati sa fac? Safaturi si chestii? As fi foarte recunoscator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

Kilogramele nu prea conteaza. Ce conteaza foarte mult este procentul de grasime din corp

Foloseste acest calculator ca sa afli cat ai

https://www.calculator.net/body-fat-calculator.html?

Ideal trebuie sa ai intre 10 si 15%. Acolo arati cel mai bine, ai testosteronul maxim, si grasimea nu contribuie la cresterea estrogenului. 20-25% e mediocru, iar mai sus esti pur si simplu gras.

Problema e mai complicata pentru ca multi iti servesc asa numitul BMI (body mass index) care e un raport intre inaltime si greutate. Acest raport este dat peste cap total in conditiile in care faci sport, deoarece muschii sunt mai grei decat grasimea.

Incepe sa mergi si sa alergi usor cu incalzire. Dar nu mai mult de 3-4 ore pe saptamana, pentru ca devine nociv (creste nivelul de cortizol si scade testosteronul).

Pentru alergare, tine cont de urmatoarele:
1) incalzirea inseamna rotatia si flexarea usoara si repetata tuturor incheieturilor folosite - mijloc, genunchi glezne. Nu sari peste asta, mai ales la inceput.
2) bea cel putin juma de litru de apa inainte de a incepe incalzirea. Evita alcoolul cu 2 zile inainte de exercitii pentru ca te deshidrateaza si asta duce pe termen lung la tasarea cartilajelor
3) alearga usor, privind spre podea. Nu incerca sa privesti oamenii in ochi, pentru ca vei obosi mai repede. Creierul consuma cel mai mult oxigen, si vei vedea ca poti fugi mai mult daca nu-l folosesti.
4) Daca folosesti muzica evita muzica cu versuri pentru ca e la fel ca pct 3
5) Vei avea probleme de la muschi (te vor durea) sau plamani (vor obosi sa pompeze aer). Cu timpul astea vor disparea. Daca vrei progres mai rapid la muschi, fa genoflexiuni corect cu greutati. Astfel vei dezvolta partea respectiva mai repede.

Pt restul o sa-ti dau un copy paste dintr-un post mai vechi de-al meu despre asta:

Orice ti-ar zice lumea, slabitul se poate face doar individual si doar cu disciplina. Nu poate nimeni sa manance sau sa faca sport pentru tine. Daca ai vointa vei reusi, daca nu... aia e.

Din nefericire multi oameni cred ca asta cu slabitul e ori o vrajitorie la care doar anumiti "alesi" au acces, ori au nevoie de un bici care sa-i tina pe drumul cel bun.

Nu exista ore de mancare bune sau rele, suplimente de slabit sau detoxifiere. Cine iti spune asta te minte sau incearca sa-ti vinda ceva. Exista optimizari ale procesului de slabire, dar cand omul are peste 10 kg in plus nu vorbim de optimizari.

Tot ce trebuie sa faci e sa iti gasesti necesarul caloric pe zi, sa mananci cam cu 20-25% mai putin in functie de cat de repede vrei sa slabesti (nu mai mult de 25, pentru ca te vei atrofia si la un moment dat ti se va prabusi metabolismul)

Deci.

1) iti calculezi necesarul folosind calculatorul de aici, precum si tinta de slabit
https://bmi-calories.com/calorie-intake-calculator.html

Daca de exemplu necesarul tau normal ar fi de 2500 kcal, poti incerca sa mananci ~1800-1900 pe zi pentru a slabi constant.

2) Folosind un cantar precis (cu grame) iti cantaresti fiecare bucata de mancare pe care o bagi in gura, si determini numarul de calorii consultand fisele nutritionale de pe spatele produselor sau valori nutritionale pe care le gasesti pe internet pe site-uri ca http://nutritiondata.self.com

Poti folosi tot felul de aplicatii ca myfitnesspal cu care contorizezi ce mananci.

Ideal trebuie sa ai 20-40% din calorii sa vina din proteine (dar nu mai mult de 140-150g proteina pura), cel putin 30-40g grasime pe zi, 25 g fibra pura pentru digestie.

poti folosi pudra de proteine daca vrei dar nu este necesara. Avantajul pudrei este ca se digera usor si ca este aproape proteina in stare pura, deci fara alte chestii pe langa.

Bei cel putin 2 l de apa pe zi. Mai poti bea cafea, ceai pentru ca nu contin calorii cu mentiunea ca te deshidrateaza, si nu vrei sa fii deshidratat.

3) repeti asta 2-3 saptamani, iar in a 4-a mananci 100% din kcalorii pentru a re-obisnui organismul cu mancarea in cantitati normale. Dupa care continui cu deficitul si repeti.

In tot timpul asta te duci frumos la sala si tragi de fiare fara teribilism. Daca ai pe cineva care poate sa te invete sa faci miscarile in mod sigur si curat.

Nu tragi ca animalul ca sa nu-ti rupi chestii. In principiu faci miscarile corect cu o anumita greutate... intre 6-8 repetari e un numar bun pentru a creste masa musculara. Peste inseamna ca e prea usor, deci poti sa mai cresti greutatea un pic.

Pentru programe, sfaturi, etc poti sa cauti pe Youtube pe canalele lui athleanx sau buff dudes.

Nu va fi usor, dar daca te tii si faci treaba in siguranta va fi ok.

Mult succes.

| UnȚurțureFrumos explică (pentru Doja):

In mare parte inteleg ce vrei sa zici dar nu mi-ai raspuns la cateva intrebari, as fi recunoscator daca m-ai lamuri.
Cu alergatul am voie doar cateva ore pe saptamana dar mersul este ok? imi provoaca probleme daca merg in fiecare zi peste 10.000 de pasi si cam 10 km? o sa am probleme cu picioarele?

-Sala nu exista aici la tara, asa ca are ceva daca improvizez cu niste cauciucuri sau bidoane de nisip?

-Water fasting-ul il pot face o data sau de doua ori pe saptamana? imi cauzeaza probleme daca fac water fast?

| RAY a răspuns (pentru Doja):

Foarte bine explicat

| Doja a răspuns (pentru UnȚurțureFrumos):

Mersul e bun mereu, dar nu e cel mai eficient. Daca esti foarte slabit e bine sa incepi cu mersul, dar trebuie sa depasesti faza asta relativ repede.

Alergatul de rezistenta (facut pe timp indelungat) declanseaza secretie de cortizol. Tu vrei sa eviti chestia asta.

Mai exista alergatul de viteza pe perioade f scurte, asa numitul high intensity interval training (HIIT) care accelereaza metabolismul, dar nu se poate pune problema de asa ceva decat dupa ce esti pus la punct cu mecanica alergarii si respiratia.

Postul este un lucru bun, poti incerca fie post intermitent (adica mananci toata mancarea intr-un interval mic de timp gen 6 ore, iar in rest nu bei decat apa) sau sa faci treaba cu postitul pe apa mai multe zile.

Dezavantajul la varianta cu postitul mai multe zile e ca organismul are nevoie de proteine pentru a se repara (cam 2 zile dupa efort trebuie sa bagi proteine ) iar cum apa nu iti ofera nici un nutrient..cat timp postesti cu apa fara sa mananci nimic nu rezolvi mare lucru.

Cat despre exemple de oameni care s-au descurcat fara sala...

https://www.youtube.com/watch?v=98OizxWP-2Y

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mersul are efect. Poti incepe cu 10 kilometri pe zi, incercand ca in cam 3 saptamani sa ajungi al un optim de 15 kilometri pe zi si incercand sa grabesti pasul (fara sa alergi).
Poti manca ce vrei, dar redu usor portiile (cam cu o treime) si renunta la dulciuri, sucuri, paine si redu la maxim cantitatea de paste, orez si cartofi. Atentie si la fructek, sunt dulci, nu manca mai mult de doua pe zi.
La varsta ta, infometarea este complet interzisa. O sa-ti distruga cordul, potenta, fertilitatea.
Pe langa mersul respectiv, fa cat mai multe activitati fizice

| Isabelamaria21 a răspuns:

Bună, privind alimentația încearcă sa mănânci la ore fixe, iar între mese sa nu mananci nimic. Poți sa mănânci orice, fără restricții alimentare, dar în limita bunului simt. Despre acest stil de viata sănătos poți citi mai multe aici https://fixlafix.com/principiile-fixului/
Si te poți înscrie și pe grupul de Facebook "fix la fix" pentru a vedea rezultatele persoanelor care au reușit cu acest stil de viata.