| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa slabesc, am in jur de 80 kg, 16 ani si peste 180 cm si as vrea sa am 70 kg sau ceva de genul.
Eram sedentar pana acum o zi, pana cand am incercat sa pun fundul la miscare.
Si de aici vin intrebarile :

-Mersul va avea efect? Adica voi slabi sau nu prea ajuta, pentru ca eu sunt sedentar si nu ma misc deloc din pat, maxim daca faceam 1500 de pasi pe zi.

-Mi-am instalat o aplicatie care numara pasii si am mers 9.7 km, 12.000 de pasi si am ars 1300 kcal. E ok? Sau e nevoie de mai mult sport in fiecare zi?
Am incercat si sa alerg dar nu pot sa alerg decat cativa metri pana ce ma doare corpul de la atata alergat rolling on the floor Deci pot sa raman numai la mers?

-Cu mancarea ce fac? Sunt de la tara si nu prea imi permit sa cumpar alimente. Nici animale nu am de taiat in fiecare zi. Sau pot sa mananc ce vreau, numai sa fie de casa si sa nu mai mananc dulciuri si sucuri?

-Altceva puteti sa imi mai recomandati sa fac? Sfaturi si chestii? As fi foarte recunoscator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

E mai sanatoasa mancarea de acasa. Dar fara dulciuri si grasimi. Ma mir ca la tara nu ai treaba si nu faci miscare. Mergi cat mai mult pe jos. In curand vei putea si sa fugi.

| TrustMeIKnow a răspuns:

Mersul pe jos nu este destul, in plus tu vrei sa slabesti ~10kg...si vrei doar sa mergi ( si eu vreau multe, dar ma motivez pentru a ajunge la ele).

Iti recomand sa incepi sa faci exercitii fizice, sunt aplicatii pe telefon, faci zi de zi, incerci sa faci ori de 2 ori pe zi moderat, ori odata pe zi dar BINE, adica dupa ce termini sa trebuiasca neaparat sa intrii in dus, cam asa inseamna BINE.

Nu poti sa alergi? Azi, maine, poimaine alergi 50m, apoi alergi 75m... 100m, cresti mai mult distanta pentru a te motiva si sa te faca sa atingi un scop.(*distantele sunt date drept exemplu)

Eu unul, nici macar acum nu prea consum suc, timp de 2 ani luam o gura de suc odata la 3-4 luni si atunci luam de la un prieten sau ceva fiindca nu avem apa la mine, iar acum beau o sticla/doza de suc cand vreau ceva dulce de baut(excul pepsi/cola/sprite, cumpar ceai) iti recomand la fel. Stai la tara, cauta putin pe google ce ceaiuri ai putea sa iti faci pe timp de vara.

Dulciuri, nu zic nici sa nu mananci deloc, dar acum nici cate o ciocolata la 2 zile.
La fel si chipsurile mai rar.

In rest, puneti un TARGET, motiveaza-te sa ajungi la el intr-un interval de timp sau sa ajungi la el, dar sa ai un program fix cu ce sa faci zi de zi.