| shoriceludebiblioteca a întrebat:

as vrea si eu sa stiu ce trebuie sa fac ca sa am forta la bicepsi si sa-mi spuneti cum trebuiesa procedez.Ce sa fac ca sa am un abdomen.Si va rog fara linkuri de pe youtube si nu stiu ce siteuri. Funda.
P.S. Vreau sa fac acasa pentru ca am numai 13 ani si nu pot merge la sala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Trippy a răspuns:

90 abdomene in fiecare zi 30 dimineata 30 la amiaza 30 seara, seara nu mai mananci, si in rest nu prea manca grasimi, numai dimineata poti manca ce vrei...pentru abdomen ...pentru bicepsi si eu am 13 ani si haltere nu faac dar iau un lemn mare si hopa sus
pe post de haltere. funda?

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru shoriceludebiblioteca):

Ai gantere? Sau o haltera?
In principiu ai nevoie de exercitii de baza si de izolare. Exercitiul de baza se face primul, in acest caz el este flexii cu bara dreapta din picioare. De izolare faci la banca Scott ( uita-te pe net cum arata, poti folosi spatarul unui scaun acasa ).
Eu recomand asa :
- 3 serii a cate 8-9 repetari cu bara dreapta din picioare
- 3 serii a cate 10 repetari flexii alternative cu gantere din stand, plan inclinat
- 3 serii a cate 8 repetari la banca Scott, cu haltera sau gantere

Apoi pauza 2 zile. Dar recomand sa lucrezi si triceps, tricepsul este 70 % din brat happy

Abdomen :
- 4 serii de 20 de repetari abdomene, daca poti mai multe pui o greutate pe tine ( eventual iei o gantera in fiecare mana )
- 4 seri crunch
- 4 seri ridicari de picioare ( stand intins pe spate sau atarnat ).

Apoi pauza 3 zile si apoi faci iar.

De asemenea, iti recomand sa faci si antebrat, flexii normale sau extensii cu incheietura, o sa ai mai multa forta la skandemberg.

P.S. : cu gantere poti lucra si umeri si triceps happy

| iza129 a răspuns:

Doamne dumnezelule esti bolnav la cap daca faci la sala la varsta asta ramai scund pentru ca muscii se opresc asa mi-a zis domne mea de stintee sau de ce dracu o firolling on the floor))

Răspuns utilizator avertizat