| Februar30 a întrebat:

Salut TPU,
astazi am avut nefericirea de a mi se lua sange. Domnisoara asistenta nu stiu cum a bagat acul si nu stiu cum oi fi tinut eu mana ca m-a cam durut si inca ma mai doare. Nu mi-a lasat numarul de telefon sau altceva, asa ca nu o pot contacta.
La farmacie domnisoara farmacista a vrut sa ma jacmaneasca de vreo 30 lei, cu un tub de Lioton, cica heparina ajuta.
Durerea a scazut in intensitate de la 7/10 la 4/10 si se amplifica la miscari. Nu s-a invinetit, dar vena e mai proeminenta si cam verde. Am evitat sa ridic obiecte grele cu bratul ca invatasem lectia mai demult. Odata mi s-a intamplat sa ma doara bratul vreo luna dupa ce mi-a luat sange acu 3 ani.

Ceva remedii home made babesti cu ce ai in casa stiti? Cred ca o sa am un atac de panica. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai stat tu incordat ca naiba cînd ti a luat asistenta sînge, cînd i ti ia sînge, mîna trebuie sa fie relaxată, pumnul strîns daca i ti spune asistenta stringe pumnul sau nu il strînge, daca mergi panicat si fricos si stai ca un arc, atunci se poate rupe acul in venă, numai face prostii.

| johnnny123 a răspuns:

Daca ai un atac de panica de la o recoltare de sange de un minut, aia care stau cu branula in vena doua luni pe patul de spital ce sa mai zica?

| Vântulalb a răspuns:

Ma, tu vrei sa o reintalnesti pe domnisoara asistenta. Recunoaste ca nu ai nimic! du-te maine si o gasesti tot acolo. Nu uita cutia cu bomboane de ciocolata. Pentru ea. Pana atunci, cred ca ai in casa o carpa pe care sa o inmoi in apa rece si sa pui o compresa pe locul intepat si nici macar invinetit.

| Februar30 explică:

Update: s-a cam invinetit... e umflat... asta nue bine

| Vântulalb a răspuns (pentru Februar30):

Tot compresa cu apa rece e buna. Ai pus?

| Februar30 explică (pentru Vântulalb):

N-am pus inca, dar vad ca a mai trecut putin durerea... happy cred ca o sa pot pastra bratul.

| Vântulalb a răspuns (pentru Februar30):

Cat te alinti!