| NicusorBarbu a întrebat:

Astazi am fost la un prieten si am stat acolo cam 5 ore.Problema era ca, camera lui era neingrijita si mirosea urat. Dupa ce am reusit sa scap de acolo a inceput sa ma ia greata.De atunci au trecut cateva ore si mi-a mai trecut greata, dar nu de tot.Ce imi recomandati de baut si de mancat?
Dau funda celui mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Mananci mai putin azi, fara peste, dulciuri, grasimi. Dar ce e mai important, nu mai merge la el acasa, si mai mult, raceste relatia cu el, ramaneti asa, niste prieteni mai distanti, sau si mai bine, niste cunostinte. Oamenii care nu se ingrijesc suficient, sunt oameni dezorganizati, iar aceasta dezorganizare provine de la o afectiune psihica. Un prieten nebun te trage in jos, asta daca nu iti da cu ceva in cap.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti-i prieten, ceea mai buna solutie este sa-l ajuti sa scape de mizerie. Probabil, oamenii sunt prea ocupati si obositi sa faca o cuartenie mare, generala.

Acum, in ajunul sarbatorilor, tu si cu alti prieteni comuni ati putea sacrifica o zi pentru a organiza o curatenie generala la prietenul vostru. Vorbesti cu toti prietenii, vezi cine este dispus, dupa care mergeti si vorbiti cu parintii prietenului. Trebuie insa vorbit frumos, dand de inteles ca voi doriti sa ajutati in a face curatenie mare.
Stabiliti in comun o zi in care sa mergeti, de exemplu cu incepere de la ora 9-10 dimineata.
Un adult din familia prietenului sa va arate ce trebuie aruncat la gunoi, unul din voi matura, altul spala pe jos unde trebuie, altul da cu aspiratorul, sterge praful etc.
Bine organizat, pana spre seara poate fi facuta ordine si curatenie in casa lor.
La nevoie, mai puteti organiza o asemenea actiune si in vacanta de vara, cand sa fie zugravita locuinta, pentru a primi o infatisare complet reinnoita...winking

| alin131 a răspuns:

Bea schweppes kinley. Ar trebui sa te ajute.

| alin131 a răspuns:

Si de mancat salata (cu condimente sau fara dar cu putin mai mult otet decat ulei)

| qest11 a răspuns:

Ai putea sa storci o lamaie. Incerca sa stai in aer curat, geamuri deschise fara poluare. Tie iti era greata dupa ce ai plecat, pe fond psihic. La unii intr-adevar miroase urat, n-are treaba cu aerisitul...cred ca put ei ca oameni sau fac mancare fara hota si a intrat mirosul de ceapa in toate hainele. Aveam vecini care mai tineau pe cineva in usa de ramas bun...iti venea sa crapi cand treceai pe langa usa lor. Sincer va spun, parca si un hoit mirosea mai bine decat la aia in casa. Ai stat 5 ore, tin sa te felicit pentru ambitia ta, dar eu nici platit nu intram in casa aia.