| ÎngerCretin a întrebat:

Aveam parul lung (sunt baiat) dar nu chiar lung (bretonul pana la gene). Duminica (17.06) m-am tuns mai scurt in laterale si in spate si mi-a ramas bretonul pana la sprancene cel mult si nu imi place cum m-am tuns din cauza ca am bretonul prea mic. Luni (25.06) voi pleca la mare si nu voi vrea sa am parul chiar asa de mic.Imi statea bine cum eram inainte dar parintii mei. (stiti si voi cum e) dar toti prietenii si colegii mei inclusiv 3 profesoare care m-au vazut mi-au zis ca imi statea mai bine cu parul lung. Ce pot face? Tratament, ceva,? ORICE!
P.S. Am la dispozitie ceva banutzi, deci orice parere conteaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DAAAAAAAAAA a răspuns:

Exista niste tratamente nu stiu... ceva pastile pentru stimularea cresterii parului..sampoane..uite ce am gasit pe net :

In primul rand, indiferent de tratamentul pe care il vei urma, sa nu te astepti la efecte foarte rapide.
Este foarte importanta alimentatia, care sa cuprinda produse bogate in proteine, cum ar fi: ficatul de vita, ouale, fasole verde, peste si vitamina A, de exemplu morcovii. Se spune ca un consum marit de castravete ar stimula cresterea parului. Poti, de asemenea sa iei vitamine pentru par: Revalid(este eficient luat cel putin 3 luni), Miss Vitaal.
Exista sampoane speciale pentru cresterea parului: "Sampon nutritiv pentru cresterea parului" de la Favisan, "Sampon cu extract de urzica" de la Corona etc.
Ca tratamente naturiste poti folosi:
-infuzie de rozmarin, cu care iti clatesti parul;
-masca din ulei de ricin galbenus de ou, se amesteca foarte bine si se maseaza pielea capului; dupa 1 ora se spala parul;
-poti sa-ti prepari singura un sampon format din 2 galbenusuri 2 linguri tinctura de brusture 4 linguri apa;
-FOARTE IMPORTANT este masajul zilnic al scalpului, in jur de 5 minute. Poti efectua acest masaj, pentru o eficienta ridicata, cu tinctura de ardei iute (foloseste aceasta tinctura doar de 2 ori pe saptamana) sper ca te-am ajutatwinking si stai linistit la un moment dat o sa-ti creasca. dar tie cat de repede iti creste parul? ca daca iti creste incet...o sa ai de asteptat ceva timp..totusi foloseste un sampon pentru cresterea parului cred ca va functiona! happy

| ÎngerCretin explică (pentru DAAAAAAAAAA):

Am ulei de ricin si sampon de urzici (care chiar il folosesc de mult zilnic.chiar zilnic). Zimi mai multe despre uleiul de ricin si galbenusul de ou. (cantitate)

| ÎngerCretin explică (pentru DAAAAAAAAAA):

Si..parul imi creste 3-4 cm pe luna. Multi mi-au zis ca e mult.

9 răspunsuri:
| XatomisX a răspuns:

Pana la gene e mare laughing) eu am bretonl pana la barbie laughing

| Kyrie a răspuns:

Ala numesti tu par lung? nici mediu nu e...
Par mediu ajunge pana la umeri si e voluminizat, tu ai par scurt cu breton... : ))

Nu ca ai fi cine stie ce frumusete dupa poza, deci nu conteaza acum sau mai incolo, nu e cine stie ce schimbare, bafta

| ÎngerCretin explică (pentru Kyrie):

Poza a fost facuta acum 3 ani happy. Si... ai dreptate. Era mediu, dar acum este de 2 ori mai scurt straight face

| ÎngerCretin explică (pentru Kyrie):

Si am mai uitat sa iti zic ceva; Bretonul nu se ducea in jos (inspre nas), dupa ce trecea de spranceana se indrepta spre partea stanga. Daca dupa ce ma spalam pe cap, daca mi-l pieptanam imi ajungea cu vreo 2 cm mai jos de ochi.

| Kyrie a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Am parul mult mai lung decat cel din profil, aproape pana la umeri, deci iti dai seama care e diferenta

Oh si daca a fost acum 3 ani, inseamna ca acum arati ceva mai matur, credeam ca ai 13 ani

| Emmmmmm a răspuns:

Adica tu vrei sa-ti creasca parul pana pe 25?

| ÎngerCretin explică (pentru Emmmmmm):

Da. Nu ma astept sa imi creasca cativa cm intr-o saptamana dar orice ajutor e bine-venit.