| NemNUZ a întrebat:

azi cand mergeam spre casa am simtit un disconfort in partea dreapta a pieptului, durerea a durat vreo 5-10 minute, am 15 ani, nu fumez, nu beau si merg cel putin de 3 ori pe saptamana la sala, ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BogdanLuca a răspuns:

Linisteste-te, nu le lua in seama chiar pe toate, cel mai probabil nu ai nimic de care sa te temi, probabil o crampa a muschilori, daca este in partea dreapta nu poate indica ceva grav, daca este in partea stanga in schimb ne putem ingrijora putin!
Daca durerea persista mai mult de 2 zile ne putem pune intrebari!

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cred ca este o raceala a muschilor intercostali.Fa frectie cu unguente antiinflamatoare, daca durerea nu cedeaza mergi la medic.

| kessu a răspuns:

Du-te la medic, e cel mai bine!

| gazza01 a răspuns:

Poate e dor de la oboseala daca zici ca ai facut control :*

| DoctorChucky a răspuns:

Cred ca e de la oboseala happy

| XHHHX a răspuns:

Eu zic ca nu ai nimic si mie mi se mai intAMPLA

| Star4You a răspuns:

Du-te repede la doctor si vezi ce ai.

| NemNUZ explică (pentru Star4You):

Nu as prea vrea sa merg la doctor deoarece nu de mult timp am fost si mi-am facut un control amanuntit la inima si la plamani, nu cred ca am ceva grav atat timp cat durere nu e in piept sau in stanga, nu sunt stresat, nu am colesterol sau hipertensiune ( ca sa fie din cauza inimii ) de fumat nu fumez, si nimeni din familie nu fumeaza, doar mama dar foarte rar si nu as vrea sa merg la doctorul de familie deoarece poate o sa imi dea trimitere nu stiu-unde si o sa fie multa bataie de cap

| barca16 a răspuns:

O doamne ce dramatizati atat?
Medic medic si iar medic.
Si eu am 15 ani si am avut aceeasi problema ca a ta doar ca la varsta de 14 ani.Cam odata la 1 luna 2 aveam aceasta senzatia de durere care trecea in max 10 minute.Deja din septembrie pana acum nu am mai avut nico o problema a trecut.Fratele meu la fel la varsta de 14-15 ani a avut aceasta problema iar acum nu mai are nimic si are 17 ani.
Probabil ca la varsta asta cam toti patim.
Stai calm nu ai nimic, esti sanatos.

| Dulcik_Denisa_1994 a răspuns:

Buna! Uite, si eu am avut problema asta, tot pe la 15 ani, dar mi-a cam trecut pentru ca am urmat un tratament, ceea ce te sfatuiesc si pe tine!

| Dulcik_Denisa_1994 a răspuns:

Nu ai de ce sa te temi de medici, lupta pentru sanatatea ta!

| NemNUZ explică (pentru Dulcik_Denisa_1994):

Ce fel de tratament big grin, te intreb doar asa de curiozitate, nu ca m-as apuca eu acum sa il practic laughing