| matlne a întrebat:

Salutare tuturor! As vrea sa va impartasesc experienta pe care am avut-o ieri. Sambata am fost cu bicicleta pe munte iar seara la dus constat ca am prins de picior o capusa pe care imediat am dat-o jos. Mentionez faptul ca insecta era foarte mica,cat jumate dintr-un bob de orez si foarte plata, deci nu se apucase inca de treaba. Faza care este, astazi m-am uitat mai atent cu o lupa la zona unde am gasit-o si am sesizat ca mi-a ramas infipt in piele acul cu care ea se hraneste desi am incercat sa-l scot dar n-am reusit deloc. Ce vreau sa stiu daca imi ridica riscuri asupra santatii acel ac? As mai vrea sa precizez faptul ca am 25 si sunt o persoana foarte activa si am un stil de viata destul de sanatos drept urmare nu am dureri de cap,febra,greata, dureri ale articulatiilor sau raceli fapt ce ma face sa cred ca sistemul meu imunitar este destul de puternic ca sa faca fata unei astfel de -situatii- dar totusi paza buna trece primejdia rea. Sa merg la un medic si daca e cat m-ar costa o consultatie sau extirparea acelui ac ramas in piele sau sa fac ce am facut si in continuare si sa nu ma agit degeaba si mai degraba sa ies la un antrenament si sa transpir ca doar asa elimin toxinele din corp. Orice parere e binevenita. Va multumesc pentru atentie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic, sa iti scoata acul (chirurgul) si apoii, de la medicul de boli infectioase sa primesti tratament profilactic. Faptul ca ai o imunitate foarte buna nu are nici o relevanta in cazul unei borelioze, infectie foarte severa, imposibil de tinut in frau de imunitate.
Nu te va costa nimic daca esti asigurat.
Nu e vorba de nici o toxina, ci de o posibila bacterie transmisa de capuse are nu iese prin piele. Nu e obligatoriu ca acea capusa sa fi fost infectata, dar daca a fost boala este foarte grava si te va nenoroci definitiv. E un risc mic sa faci boala, dar daca ofaci, o sansa foarte mica sa scapi intreg. Nu cred ca merita riscul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi cât mai repede la camera de gardă!
Nu este de glumit.
Pa, pa.

| sickoffallthings a răspuns:

Pai odata ce ai avut-o infipta in piele poti contacta boala Lyme, bola Lyme eu stiu ca nu are efecte imediate. Sfatul meu e sa mergi la doctor sa iti faca un test la sange.
Citeste mai multe aici:
http://www.sfatulmedicului.ro/......-lyme_5547