Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cand joc fotbal alerg mult si obosesc foarte repede.Cum sa capăt rezistenta mai mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreyss24 a răspuns:

Înainte sa joci fotbal in primul rand nu manca, eventual poti manca cu 3-4 ore inainte ceva usor, banane si alte fructe, nu in cantitate mare.Ca energizant poti folosi ceva dulce si in cantitate mica(un baton energizant de exemplu). Cu cateva minute, pana la o jumatate de ora inainte de a juca fotbal fa o incalzire - ceva alergare pe distanta de 200-400 de m, usor, fara sa te fortezi! Si ca sa capeti rezistena alearga pe distante din ce in ce mai mari!

| PrunaPătrată a răspuns (pentru Andreyss24):

Faza cu batonul de ciocolata energizant e complet gresita, multi folosesc chestia asta, dar de fapt batonul ala contine zahar, dupa ce il mananci pancreasul va genera mai multa insulina ca sa elimine zaharul din sange si va elimina mai mult ca inainte, deci te vei simti mai obosit, nu invers.

13 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Prin antrenament.

| AvalohAlyn a răspuns:

Mai poti incerca si vreun supliment natural pentru vitalitate si energie de la farmacie. eventual vitamine sau energizante naturale.(!)

| Lawliet14 a răspuns:

Mananca oua fierte, branza, sunca presata, inainte sa faci sport. Uneori cartofi. Banane dintre fructe. Doar prin sport capeti rezistenta.

| Deliiiia a răspuns:

Trebuie sa inveti sa-ti conservi energia.
Inainte de jocul propriu-zis, este necesara efctuarea incalzirii.
Ar trebui iarasi sa iei in considerare modalitatea de respiratie(claviculara, pulmonara, toracala...etc.).

| Kumiko19 a răspuns:

Incearca sa faci mult sport, sa alergi zilnic.

| andreypopa14 a răspuns (pentru Kumiko19):

Stii ce tu nu ai rezistenta, incearca antrenamentul de inainte de meci chiar daca pare banal, incearca sa faci probe de rezistenta incepand cu trasee pana la trasee mari.

| Allinn a răspuns:

Simplu, te antrenezi. Cand ai timp mergi si faci cateva ture intr-un loc liber ( recomand un camp sau o pista de alergare). Daca faci asa un timp, vei avea rezistenta mai mare, probabil si viteza.

| DanielleThebest a răspuns:

Fa incalzire inainte sa joci fodbal sau sa alergi si alearga in timbul liber la rezistenta cit pozi. Consulta un medic si informeaza-te despre cum sa alergi corect de la un profesionist

| Owlsolider a răspuns:

Exercitiu. Incearca sa alergi cat de mult poti, iar in functie de asta, fa-ti un program, ceva de genul:"azi alerg atat, iar maine atat"

| unisex12 a răspuns:

Antenament...evident!

| LerX a răspuns:

Incearca sa iti gasesti un ritm astfel incat sa nu obosesti repede dar totusi sa alergi consant

| Olariu_Olimpiacamy_1997 a răspuns:

O alimentatie sanatoasa si multe exercitii!