| Alecso_Alecso_1995 a întrebat:

ce anume semnifică înţepăturile de scurta durata in zona inimii? Internetul e plin de minciuni. Cine are un răspuns bun

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim20143 a răspuns:

În primul rând așa-zisele "întepături" în zona inimii pot avea la bază o nevralgie(aka o durere la nivelul nervilor) intercostală. Nevralgia este ceva destul de simplist și se tratează destul de ușor.Haide să mă dau exemplu pe mine care am trecut prin așa ceva. Inițial am avut un disconfort moderat la nivelul pieptului așa că am fost la medicul de familie care mi-a trimis la cardiolog. La cardiolog am făcut un EKG, un Holter EKG de efort (am fost pus sa alerg timp de 10 minute pe o banda de alergat timp în care mi s-a monitorizat activitatea electrică a inimii) și o Ecografie Cardiacă iar în urma investigațiilor, a anamnezei și a examenului clinic s-a dovedit că problema mea nu era la inimă(inima fiind sănătoasă ). A mai trecut o perioadă de timp iar durerea mea s-a transformat ușor ușor în așa-zisele "înțepături "despre care spui tu. Am fost la pneumofiziolog(crezând că am ceva la plămâni deși în afara de durere nu aveam alt simptom ) și am făcut o tomografie pulmonara din care a rezultat că nu am nimic la plămâni. Durerile erau de nesuportat, apărea și dispneea iar într-un final am ajuns la camera de gardă. Norocul meu a fost că am dat peste un medic excepțional care era în stare să îți pună diagnosticul doar uitandu-se la tine. I-am spus că am fost la cardiolog și pneumofiziolog iar analizele au ieșit ok dar tot am dureri. Mi-a făcut și el niște investigații de rutină iar diagnosticul final a fost ANXIETATE. Chestia e că eu in tot acest timp eram stresat si mă gândeam în continuu la durerile astea iar pe măsură ce mă gândeam mai mult la ele se agravau. Așa că din ce ți-am povestit eu aici tu trebuie să reți un lucru și anume :dureri pot avea la bază o afecțiune fizică sau psihică. Când ești tânăr majoritatea durerilor au la baza creșterea și dezvoltarea ta fizica și mentală. Bonus:dacă ai un stil de viață sedentar, nesănătos poți favoriza apariția durerilor în orice zonă a corpului.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Anonim20143):

Bun răspuns chiar psihologul m-a diagnosticat cu anxietate si atacuri de panică.

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Afirmi ca "Internetul e plin de minciuni" si totusi intrebi pe net... genial.
Ce ai zice sa intrebi un medic?

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru suntserios):

Aici raspund persoane fiecare cu sfatul lui nu doar documente "copy paste".

| suntserios a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Exact, persoane, in medie de 14 ani. Cred ca toti au pregatire medicala sa isi dea cu parerea.

| Hammurabi a răspuns:

Inima nu doare prin înțepături. Înțepăturile sunt junghiuri intercostale fără probleme.
Durerea de inimă nu e în stânga ci e la mijlocul pieptului sub stern, e o durere profundă asemănătoare cu o gheară înfiptă în piept care de obicei radiază spre umărul stâng sau gât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil să ai o afecţiune, dar cel mai des se întâmplă de la fumat.Mergi până la medic, el v-a şti mai vine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Internetul e plin de minciuni". Salut ideea ta de a adresa aceasta intrebare in afara internetului, pe tpu.ro, aceasta clinica reala, plina de doctori cu pregatire practica deosebita.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru anonim_4396):

Nu e chiar asa dar aici sunt persoane care poate au avut aceasta problema si pot ştii câte ceva

| DumitruS a răspuns:

Medicul are un raspuns bun. Pot insemna o gramada de chestii de la simple intepaturi cumva normale pana pe la 21 de ani pana la o boala serioasa. Mergi la un cardiolog si lasa internetul.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru DumitruS):

Am facut un EKG acum câteva luni. Deci as putea exclude varianta cu înţepăturile plus ca apar din cate am observat apar doar când sunt foarte stresat si supărat...

| DumitruS a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

EKG-ul este de suprafata. Nu sunt cadru medical, sa fie clar dar din propie experienta iti spun ca EKG-ul descopera probleme doar foarte mari. Posibil sa fii hipertensiv si atunci de aia cand esti nervos/suparat etc, creste tensiunea si te inteapa.

Mergi insa la un cardiolog, nu la un medic generalist, la un cardiolog sa-ti faca niste analize mai amanuntite.

| Jonas94 a răspuns:

Salut,
Câți ani ai în primul rând? Că pot avea multiple cauze, una din ele fiind creșterea mai rapidă a mușchiului cardiac, în raport cu arterele.
Poate fi și de la cafea multă, un dezechilibru al balansului sodiu/potasiu, lipsă de magneziu, etc.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Jonas94):

22 am probleme cu inima presupun ca nu am si aceste intepaturi le am de ani de zile de cand aveam 18 ani daca nu ma insel si apar la o perioada de cateva luni numai in momentele tensionate. Si cafea beau 3 pe săptămână maxim.

| Jonas94 a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Du-te la medic, pentru o electrocardiogramă (EKG), cu trimitere de la medicul de familie, mai ales în perioadele când te doare.
Tot așa ar fi bine să faci niște analize, să vezi dacă e vreun dezechilibru.
Apropo, fumezi?

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Jonas94):

Da fumez mult. Disconfortul tine cateva secunde maxim si apare dupa nu stiu cat timp.

| Jonas94 a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Când am fost odată la un cardiolog pentru niște analize obligatorii la angajare, medicul m-a întrebat de ce am fumat înainte de a intra la analize.
Sudasem 2 țigări, și tensiunea mi-o luase razna.
Mi-a explicat, că nicotina, la fel ca și cofeina, este un excitant al sistemului nervos central, și crește tensiunea arterială, implicit și numărul de bătăi pe minut.
După ce trecuseră 20 de minute de la ultima țigară, pulsul mi-a revenit la normal.
Ar fi bine pe viitor să te lași și de țigări, te poate ajuta cartea lui Allen Carr-În sfârșit nefumător, pe mine m-a ajutat să mă las de tot de țigări.
Sănătate.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Jonas94):

E usor de zis si greu de facut ținând cont cǎ trãim intr-o vreme in care stresul domină și singura mea alinare sunt ţigările e greu tare.

| Jonas94 a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Țigările nu alină, ele agită big grin.

| STSickSide a răspuns:

Internetul nu e plin de minciuni, doar nu crezi ca există doar o semnificatie pentru acele ințepaturi

| Miru_Miru_1998_rrlw a răspuns:

Aceste intepaturi pot avea cause multiple.
Si am o intrebare : Bei cafea?
Daca da atunci asta e cauza pur si simplu corpul tau reactioneaza negativ datorita ei.
Poate fi si din cauza stresului sau a oboselii sau poate emotiile puternice.