| Panteryas a întrebat:

Ce e cu starile astea de oboseala si usoara ameteala si din cand in cand (foarte rar) si cu un tiuit in urechi, oi fi anemic? crying am lipsa de calciu? dar nu are cum, consum aproape zilnic cate 1l de lapte, nu imi dau seama de la ce e.
Sunt baiat, am 14 ani si nu ar trebui sa ma simt asa...
Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Irinushh a răspuns:

Haha! e tare! Si eu am avut lipsa de calciu la 14 ani si imi apareau niste pete albe vizibile pe unghii si uneori mi se decojea pielea de pe maini. Si eu consumam foarte mult lapte, insa degeaba! Poate tie iti lipseste de fapt vitamina care introduce calciul in organism. Eu am luat vitamina B 12 si calciu tablete, insa eu am consultat un dermatolog mai intai deoarece problemele mele se manifestau pe piele. Consulta si tu un medic si vezi ca iti va spune si ce iti va recomanda.

- stare generala alterata
- oboseala
- fotofobie
- aspect palid
- sensibilitate dureroasa, rosiata sau sangerare la nivelul limbii
- pierderea gustului si apetitului alimentar cu scadere in greutate
- diaree sau constipatie
- tahicardie sau dureri precordiale
- expir diminuat
- concentratia redusa de vitamina B12 cauzeaza afectarea creierului si a celulelor nervoase. Simptomele determinate de aceasta cauza pot fi primele observate. Acestea pot cuprinde:
- paralizii sau parestezii (furnicaturi) la nivelul degetelor de la maini si de la picioare
- tulburari de echilibru si coordonare
- neglijenta
- depresie
- confuzie
- dificultati de gandire si concentrare
- judecata deteriorata si control slab al impulsurilor
- diminuarea sensibilitatii vibratile
- tinitus (tiuituri in urechi)
- dementa, declin al statusului mental care devine suficient de grava ca sa interfere cu activitatea zilnica.
daca suferi de asa ceva e clar ca ai nevoie de B12

ti pup si toate cele bune :*

| Panteryas explică (pentru Irinushh):

E de rau sad prezint foarte multe din aceste simptome nu pe toate dar multe, ce ai avut tu am si eu acum adica ce ai zis in primul alineat

| Irinushh a răspuns (pentru Panteryas):

Da du-te la un medic de familie si cere-i o trimitere pana la un medic specialist sau ceva...stiu ca iti e lene ca asa sunt si eu, dar crede-ma ca o sa iti treaca cu timpul...:*

8 răspunsuri:
| Panteryas explică:

Nu pun gura pe tigari, dar de obicei cand am o problema caut pe cineva cu aceiasi problema ca sa impartasec pareri, pur si simplu asa ma simt mai bine si stiu ca nu-s singurul.

| foxsilver a răspuns:

Este din cauza tensiunii arteriale, atunci cand scade sau creste brusc.
Nu te speria, ca nu este ceva grav, dar este de recomandat sa faci totusi un control medical.In felul acesta vei afla cum stai cu tensiunea.

| Niiiicu a răspuns:

Eu cred ca este din cauza ca esti in crestere ai doar 14 ani am patit si eu, multi inainte(ani)

| dianalalala a răspuns:

Lipsa de calciu in niciun caz poate lipsa de fier... poti sa faci niste banale analize dar mai e ceva : daca fumezi este posbil ca asta sa fie cauza

| voiebuna11 a răspuns:

Da si eu am patit-o de o gramada de ori...Si eu am cautat raspunsul la aceasta intrebare si mi-a zis mie un vecin ca se mai intampla nu e neaparat o boala sau o problema de sanatate!

| Panteryas explică (pentru voiebuna11):

Nu e boala bineinteles, sunt doar ceva lipsuri de vitamine in organism.