| Losnams a întrebat:

Ce parere aveti despre lentilele de zi? Sunt băiat am 15 ani si in unele zile nu vreau sa port ochelari. As putea sa incerc lentilele de contact de zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Eu am avut lentile de contact, permanente (se dadeau jos doar in timpul somnului) pe care au dat o gramada de bani si pe care le-am aruncat. Am fost la spital doctorita a zis ca nu recomanda asa ceva, ca sunt jucarii si nu inlocuiesc ochelarii. N-am crezut-o, am fost la Optiplazza (privat) acolo doctor angajat de ei cu contract, m-a consultat, am luat pe comanda. Dupa dadeam in gropi. Nu vedeam cum trebuie, se miscau odata cu ochii, o data la doua secunda, toata ziua tineam mana in ochi, nu puteam sa fac nimic, dupa 10 minute de purtare ochii se inroseau, ca le miscam cu mana mereu. Altii au facut infectii grave. M-am intors cu ele la optiplazza, mi-a zis aia ca nu vad cu ele pentru ca au comandat dioptrii ``similare``, apropiate, pentru ca producatorul nu are chiar toate diopriile. Adica WHAT? Am dat 1600 ron acum 15 ani happy Teapa! Si calitate, nu gluma. Daca nu vrei sa fii nervos toata ziua, ramai cu ochelarii. Nimic nu-i poate inlocui.

| ChawChaw a răspuns:

Daca vrei, poti incerca, dar recomand ochelarii.

Sper ca am ajutat!
Funda :*?