| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU ce pot face sa iau in greutate am 23 de ani si 185cm
Si nu am mai mult de 60kg si nu fac miscare no more laughing am citit pe internet greutatea mea ar trebui sa fie de 77 kg as vrea sa am vreo 70kg macar nu prea mananc nici mult sunt baiat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai putea incepe prin a manca 3 mese pe zi principale si 2 gustari
ai putea incepe sa faci sport
consuma echilibrat atat carbohidrati cat si proteine, plus un complex de vitamine
ar trebui incet-incet sa iei in greutate.

| MarianWLF a răspuns:

Iti lipseste masa musculara, adopta un stil de viata bogat in proteine si putin sport, degeaba iei in greutate punand grasime fara nici un beneficiu pentru sanatate, nici vizual, ai nevoie sa pui masa musculara, la 23 de ani ar trebui sa incepi sa te consideri barbat, nu "baiat", pai ce faci te bat fetele? E de datoria ta ca barbat sa ai un corp puternic.
"It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable" - Socrates

| Violleta2022 a răspuns:

Mancand cat mai multa mancare, fiindca numai mancarea poate duce la ingrasare.
Tu ca barbat, la 1.85m ar trebui sa ai 80-85kg.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca iti introduci datele aici https://www.nutrilife.ro/calculatorul-greutatii-ideale/ rezulta ca iti mai trebuie cateva kg in plus pentru o greutate normala. Unde scrie ca trebuie sa ai fix 77 ca sa atingi perfectiunea?

IMC = 17.53 kg/m2 (Subponderal)
Interval IMC normal: 18.5 - 25 kg/m2
Intervalul normal al greutatii pentru inaltime: 63.3 - 85.6 kg

Ce stil de viata ai? Slabe sanse sa pui kilograme in plus daca nu mananci la intervale regulate de timp, nu dormi suficient, nu faci miscare.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru dullcat):

Imc doesn't means a sh17, e doar estimativ. Nu știu care e stilul tau de viata sau al persoanelor din jurul tau, dar la 1.85 sa ai 63-65 de kg inseamna sa fii cu 20+ kg sub înălțimea ta si ai arata efectiv ca un copac cu mainile si picioarele pe post de crengi.
Regula pentru sedentari care nu fac sala este sa ai intre 5-10kg sub inaltimea ta. asta daca vrei sa pari cat de cat atletic, ca oricum o sa ai si bf mare din cauza lipsei masei musculare.

| dullcat a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Cum spui tu.Foarte frumos cum aduci comparatii inutile, facandu-l pe OP sa se simta mult mai bine.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru dullcat):

Cine este op? Imc se refera la compozitia corporala in medie a unui om de rand... daca ar fi sa-mi iei imc-ul meu, ai avea 25+ si ar iesi ca sunt obez, cu toate ca eu am un bodyfat de 14% adica mai mic decat 80-90% din oameni laughing

| dullcat a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Original poster.

| LaviniuA a răspuns:

Ai metabolismul rapid, zi mersi. Mananca si tu ca orice om normal si daca nu merge asta e.
Nu baga ca disperatu pana nu mai poti, ca o sa iti incetinesti metabolismul in cativa ani si nu o sa iti mai convina. Apoi o sa fii slab si cu burta.

O sa te ingrasi cand mai avansezi in varsta si iti incetineste metabolismul pe cale naturala.

| dullcat a răspuns (pentru LaviniuA):

Exact.De la 25 de ani in sus ritmul metabolismului tot merge in jos, nu scapa nimeni de kilogramele in plus, poate doar cei care sufera de vreo afectiune de sanatate serioasa.

| LaviniuA a răspuns (pentru dullcat):

Poate sa fie si la 35. Sa nu mai gasim pretexte grasutelor laughing