| Euestefoarteboss a întrebat:

Salut TPU. Cei de la Organizatia Mondiala a Sanatatii spun ca 3, 7 miliarde de oameni au herpes. Miliarde, nu milioane. Si, daca este sa o luam asa de ce de exemplu in Romania sau Europa nu prea sunt persoane atat de multe care sa poarte aceasta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Star5cream a răspuns:

Informația pe care o menționezi este incorectă. Organizația Mondială a Sănătății (OMS) nu a raportat că 3, 7 miliarde de oameni ar avea herpes. Este important să verifici și să confirmi informațiile din surse oficiale și să te asiguri că înțelegi corect datele prezentate.

Prevalența herpesului variază în funcție de tipul de virus și de regiunea geografică. Herpesul poate fi împărțit în două tipuri principale: herpes simplex de tip 1 (HSV-1) și herpes simplex de tip 2 (HSV-2). HSV-1 este cel mai răspândit și este asociat în principal cu infecțiile bucale, cum ar fi veziculele febrile. HSV-2 este asociat în principal cu infecțiile genitale.

În ceea ce privește România și Europa, nu există date precise și actualizate referitoare la prevalența herpesului. Este posibil ca numărul de cazuri să varieze în funcție de diferiți factori, cum ar fi nivelul de conștientizare, accesul la servicii medicale și practicile individuale de sănătate și igienă.

Este important să te informezi din surse credibile, cum ar fi organizații de sănătate și instituții medicale, pentru a obține informații precise și actualizate despre herpes și prevalența sa în regiunea ta de interes.