| fgmijpb a întrebat:

Cum il pot convinge pe tatal meu sau sa se lase de fumat?
P.S: El fumeaza de cativa ani si isi pune sanatatea in pericol.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Spitz10 a răspuns:

Spune sa isi cumpere seminte(multe seminte) si cand simte nevoia sa tot sparga la seminte. Taicameo asa s-a lasat de fumat, dar am cumparat un sac intreg de samanta varsata(ne-a dat direct sacullaughing )Sau pur si simplu isi pune in minte sa nu mai fumeze si rezista(trebuie sa aive un pshihic foarte puternic). Unchiul meu asa a facut dar dupa vreo 3 ani a inceput din nou pentru ca i-a dat un prieten.

| vangaelis a răspuns:

Depinde de el, tot ce poti sa faci e sa discuti cu dumnealui. dar totul depinde de constiinta lui.

| Anonymous1995 a răspuns:

Primul pas e sa ii cumperi o tigare electronica si sa incerci sa il faci sa fumeze din tigarea aia, dupa ce se obisnuieste cu ea, cumparai niste plasturi, si incet-incet o sa se lase

| cosmin655 a răspuns:

Inteleg ca tu vrei sa se lase, dar el vrea? Daca nu doreste sa se lase nu ii poti face nimic credema.http://www.tpu.ro/sanatate/cum-sa-ma-las-de-fumat-1/ citeste si aici.Incearca sa vorbesti cu el, explica-i ca nu ii folosesc la nimic dar daca nu vrea el n-ai ce sa faci.Nu cumpara tigara electronica sau nu stiu ce prostii. Daca vrea sa le inlocuiasca cu ceva sa foloseasca mancarea sau bomboanele mentolate.

| AlexDu a răspuns:

Aici gasesti detaliat ceea ce cauti:
http://www.eva.ro/......-4130.html

| Mikutza98 a răspuns:

Tata s-a lasat de fumat cu rasarita si bomboane mentolate. Cand vroia sa fumeze minca rasarita s-au bomboane mentolate.

Răspuns utilizator avertizat
| Ciurcanu_Catalin_1998 a răspuns:

Pai uite poti sai ascuzi tigarile, metoda simpla si eficienta ca sa te lasi de fumat.

| Spitz10 a răspuns (pentru Ciurcanu_Catalin_1998):

Un fumator devine irascibil daca nu fumeaza, deci decat sa faca crize mai bine sa caute ata metoda.

| Spitz10 a răspuns (pentru Ciurcanu_Catalin_1998):

Un fumator devin irascibil daca cineva ii ascunde tigarile.Deci asta nu este o metoda.Dar nu cred ca asta ar trebui sa fie initiativa ta, ci a lui.Si nu cred ca ar trebui sate ingrijorezi pe sanatatea lui cat pe bugetul lui deoarece sunt foarte scumpe. Fumatul exista de cand lumea deci nu e nimic anormal la fumat.

| Ciurcanu_Catalin_1998 a răspuns (pentru Spitz10):

Da ai dreptate.