| Imgonnakillyou a întrebat:

Cum imi pot imbunatati memoria? Eseurile la limba si literatura romana mi se par un chin, nu mai spun de lectiile la istorie, sau memoratul poeziilor...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Trebuie sa pricepi eseurile si sa redai ideile de acolo cu cuvintele tale nu sa le tocesti. Iar la istorie trebuie sa-ti gasesti o logica a intamplarilor pe o axa pe ceva.

| PainTech a răspuns:

Problema nu e memoria. Problema e ca nu poti invata eficient lucruri pe care nu le placi.
Am avut colegi care au memorat toate combinatiile la Poker in 10 minute, dar nu erau in stare sa spuna trei ani la istorie

| Imgonnakillyou explică (pentru PainTech):

Si cum m-as putea justifica in fata unui profesor? rolling on the floor

| PainTech a răspuns (pentru Imgonnakillyou):

Treaba lor e sa verifice daca ti.ai fixat acele cunostinte, in niciun caz pentru a vedea "nivelul de inteligenta" sau ce "bine te duce memoria".

| Imgonnakillyou explică (pentru PainTech):

Mi-e ciuda ca la exercitiile din clasa ma descurc extrem de bine, de exemplu, subiectele 1 si 2 de la variantele de bacalaureat. In momentul in care mi se cere acel eseu de la subiectul 3, ma impotmolesc. Atat in scris, cat si in oral. Am incercat sa compun eu eseul pe loc, am crezut ca daca am citit operele imi va fi usor. Insa sunt depunctata foarte tare, desi folosesc idei si din eseurile date. Ma frustreaza maxim lucrul asta laughing De asta am zis ca singura rezolvare e sa-mi imbunatatesc memoria