| NicEbOy a întrebat:

Salut TPU
Daca fac sala, culturism mi se indreapta spatele. Facand exerciti pentru umeri si spate, stiti am umerii si omoplati foarte aplecati si ma deranjeaza finca am cocoasa asta enervanta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| tapeee a răspuns:

Poti pune o intrebare coerenta si sa folosesti corect punctuatia?
Pentru asta intreaba un antrenor de fitness+un doctor. Doctorul iti poate recomanda un anume set de exercitii speciale pentru tine, ca daca tu ai probleme la coloana sigur nu vei avea voie sa faci exercitii de spate(ridicare) si exercitii usoare(indreptare, aplecari etc).

| shadybaby a răspuns:

Culturismul sau fitnessul nu iti garanteaza rezultate, fiindca nu stii ce exercitii speciale de kinetoterapie trebuie sa faci ca sa ti se corecteze problema, mai bine consulti un kinetoterapeut( cel care se ocupa cu gimnastica medicinala).

| karrry9999 a răspuns:

Poti avea cifoza du-te la un doctor eu am discreta scolioza lombara dar am spatiul acela prea mare la coloana si fac sala cu un profesor special

| NicEbOy explică:

Ok da sunt putin cocosat nu am nicio problema nu sunt bonlav sunt putin cam slab si de aia laughing

| MiRu99 a răspuns:

Du-te la inot.e vara, e cald si frumos.sau du-te la un medic ortoped sa te consulte.si eu am problema asta (si se cheama scolioza, parca)si doctorul mi-a zis s merg la inot... daca nu stii sa inoti du-te la gimnastica recuperativa.in orice caz, du-te la un doctor prima oara

| roxanamoisin a răspuns:

Da, fitnessul, aerobicul (yoga, pilates, stretching etc) si culturismul indreapta spatele. De multe ori medicii nu au o parere prea buna despre culturism, pentru ca majoritatea il practica gresit, folosind diverse substante interzise sau lucrand cu greutati necorespunzatoare. Dar culturismul este mai mult decat un sport, este o terapie. Daca este facut corect, poate indrepta diverse afectiuni ale coloanei, ca scolioze, cifoze etc, poate preveni multe afectiuni, creste rezistenta sist. respirator, cardio-vascular etc. Daca stim ce exercitii sa facem si din ce unghiuri, se poate indrepta coloana fara sa punem presiune pe ea, fara sa o suprasolicitam. Fata de kinetoterapia traditionala, culturismul, fitnessul combinate cu aerobic pot obtine rezultate mult mai repede, pot fi mult mai eficiente, daca stim ce sa lucram. Greutatile potrivite tonifica mult mai repede musculatura, asigurand rezultate mult mai rapide. Cea mai eficienta metoda este combinarea antrenamentului cu greutati cu cel de aerobic (yoga, stretching, pilates etc).
Deci da, sala ajuta, dar trebuie sa stim foarte bine ce facem, mai ales daca avem anumite afectiuni, pentru ca antrenamentul cu greutati poate vindeca, dar poate face si rau. Roxana Moisin - instructor/antrenor coordonator fitness, culturism, aerobic (gimnastica pentru menisc, pentru coloana, pentru gravide, yoga, pilates, stretching, aqua gym/aqua fitness etc)

| roxanamoisin a răspuns:

Culturismul este mai mult decat un sport care ajuta la remodelare, este si o terapie care ajuta la corectarea deficientelor coloanei, ale sist imunitar, respirator etc. Foarte importante sunt insa exercitiile si unghiurile pe care vrei sa le aplici, pentru ca daca ai cifoza ar trebui evitate o parte din ele si facute cele care te pot indrepta. Se va pune si masa. Roxana Moisin - instructor/antrenor coordonator fitness, culturism, aerobic (gimnastica pentru coloana, pentru menisc, pentru gravide, yoga, pilates, stretching etc.)