| BunaZiuaMerio a întrebat:

Daca pierd undeva la vreo 1500 kcal pe zi e bine? Vreau sa slabesc pana vara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

La varsta ta, daca faci si niste exercitii pe acasa, trebuie doar sa fii atent la ce mananci. Cum ziceam, daca scoti painea, faina si orice derivat, zahar sau orice dulce, slabesti garantat. Si fara chestii prajite. Multe legume, gratar de pui, peste fiert sau la gratar, salate fara tone ulei sau dressing...

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai cum fara sa te imbolnavesti.
Nu trebuie pus un target pierd atat.
Ti-ar lua cateva ore pe zi (peste 6) sa faci alergare continuu.
Deci exclus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Definește ce înseamnă pentru tine sa pierzi 1500kcal. Dacă te referi prin sport, ma îndoiesc ca reușești tu sa faci sport încât sa consumi zilnic atâtea calorii dacă nu ești cumva sportiv de performanta

| sierra1 a răspuns:

Consumi/arzi calorii, pierzi grame și depinde de câte pui la loc

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde in cat deficit caloric esti. Daca vrei sa arzi 1000 cal prin sport, e cam greu si degeaba daca nu ai grija la dieta.

| AlexCristi97 a răspuns:

Ce inseamna sa pierzi 1500 de kcal? Iti raspund dupa ce ma lamuresti la ce te referi cu asta. Pe la 1500 de calorii pierde un om doar sa traiasca, pe langa alea tu vrei sa faci sport care sa arda zilnic 1500 de kcal? E enorm. Plus ca degeaba pierzi 1500kcal daca bagi in tine 3000

| Anna0111 a răspuns:

Cum adica dacă pierzi 1500kcal? Adica sa arzi atat pe zi? Nu ai cum...

| BunaZiuaMerio explică:

1000kcal scuze laughing. Prin exercitii.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru BunaZiuaMerio):

Mai bine mananci inteligent decat sa faci sport de 1000kcal pe zi. Gandeste-te ca un baton de snickers inseamna 30 de minute de alergat. Decat sa alergi aproape 2 ore sa arzi 1000kcal mai bine faci 30 de minute de exercitii si esti foarte atent la ce mananci (clar fara paine, paste, zahar si bere!)

| BunaZiuaMerio explică (pentru AlexCristi97):

In primul rand am aproape 14 ani deci nu consum bere.Plus ca eu nu alerg.Pur si simplu fac exercitii acasa de pe o aplicatie.

| suntserios a răspuns (pentru BunaZiuaMerio):

Realizezi ca trebuie sa faci macar 3 ore continuu exercitii ca sa consumi 1000 cal

| AlexCristi97 a răspuns (pentru BunaZiuaMerio):

La varsta ta, daca faci si niste exercitii pe acasa, trebuie doar sa fii atent la ce mananci. Cum ziceam, daca scoti painea, faina si orice derivat, zahar sau orice dulce, slabesti garantat. Si fara chestii prajite. Multe legume, gratar de pui, peste fiert sau la gratar, salate fara tone ulei sau dressing...