| Marianutzu a întrebat:

De 2 saptamani incoace ma inteapa foarte tare inima, iar dupa un timp trece si apoi iar ma inteapa.Problema este ca eu beau foarte multa cafea, iar acum cateva luni am inceput sa fumez dar m-am lasat.Am doar 15 ani si imi place foarte mult sa joc fotbal, dar in conditiile astea nu cred ca am sanse.Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai doar 15 ani si inima ta nu suporta atatea:Cafea in exces, tigare, stres, nesomn. La aceasta varsta nu trebuie sa bei cafea sau sa fumezi.Somnul e benefic pentru ca tu inca mai esti copil Inlocuieste cafeua cu "cafea falsa", acel surogat de cafea.Se gaseste in comert. De fumat sa nu mai fumezi nene ca daca ajungi, adica daca mai ajungi la 35-40 de ani, devorezi 3 pachete pe zi. Daca reusesti sa faci astea ar fi ok.Cat despre fotbal, trebuie mai intai sa-ti verifici starea de sanatate. Efortul in exces te poate omora pe terenul de fotbal.Mergi la doctor cardiolog si spune problema. Lasa viviile, esti inca prea mic de ele si NU sunt bune. Sanatate.

| Cigarettă a răspuns:

Salut!

Credcă este din cauza cafelei mai ales că bei "foarte multă cafea". Încearcă să nu mai bei "foarte multă" sau chiar deloc, mai ales că eşti "mic" şi ar putea să fie şi de la ţigări[nu fumez deci nu ştiu laughing ]
Oricum ţi-aş recomanda să te duci la doctor, el ştie ce e de făcut ^_^

| mihaituneup a răspuns:

Chiar tu ai spus-o "Problema este ca eu beau foarte multa cafea".

Nu mai bea cafea, la 15 ani trebuie sa dormi nu sa stai treaz... somnul ajuta in cazul tau.

| AdrianFita a răspuns:

Nu are cum sa te intepe inima, te inteapa muschiul inimii.Eu am aproape 14 ani si in unele dimineti cand ma trezesc, cand stau in anumite pozitii ma inteapa si pe mine, nici nu consum alcool, nici nu fumez, nici nu beau cafea. Poate din cauza de alt ceva in legatura cu muschiul nu cu inima.

| AnonimGirl010101 a răspuns:

De la cafea

| ShdDidutz a răspuns:

Mai redu din cafeawinking.

| Sarge a răspuns:

Cel mai probabil n-ai nimic la inima dar niciodata nu strica sa faci un control. O ecografie si un EKG o sa te lamureasca imediat. Te inteapa de la cola/cafea/tigari fiindca sunt substante stimulente care agita sistemul nervos central. Nu inima te deranjeaza pe tine, in zona aia este o increngatura de nervi.

| LauraBirca07 a răspuns:

In primul rand ti ai dat singur raspunsul:apoi dupa ce renunti la macar 3/4 din cantitatea de cafea o luna zi de zi vezi cum te simti si daca persista mergi la medic.sanatate.

| J0k3R2014 a răspuns:

1. Du-te la un doctor si vezi ce spune
2.Mai lasa cafeaua la varsta asta (Maicata stie ca bei )
3.De la tigari sigur nu
4.De la noptile nedormite poate sa fie un motiv
5.De la stres