| Enea_Șerban_1997 a întrebat:

De 3 zile, mi-a apărut sub braț o bubă care credeam ca e cos. A început treptat sa se mărească. Pana am aflat ca e furuncul. Cine a mai avut, îmi poate spune ce ar trebui sa fac? Am înțeles ca se sparge singur după un timp. Durerea când se sparge este mare? Și țin sa menționez ca ma doare foarte tare și acum, când țin mana pe lângă corp mai ales.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Enea_Șerban_1997 explică (pentru dannyel86):

Am citit despre asta pe internet mult dar voiam sa îmi spună niște detalii sau etapele pana la vindecare o persoana care a avut asa ceva. Mulțumesc frumos!

| dannyel86 a răspuns (pentru Enea_Șerban_1997):

Trebuie sa astepti sa se sparga singur. La partea cu durerea nu stiu ce sa zic. S-ar putea sa se sparga in timpul noptii, si atunci n-ai cum sa simti ceva. big grin Furunculul e mai dureros daca il storci singur (cand vrei sa scapi de el mai repede). happy

| Enea_Șerban_1997 explică (pentru dannyel86):

Și după ce se sparge ma mai doare? Sau dispare durerea? Ca ma gândesc ca nu as vrea sa ma prindă Crăciunul cu durerea asta

| dannyel86 a răspuns (pentru Enea_Șerban_1997):

Cum se prezinta furunculul?
S-a marit? S-a spart?
E normal sa doara locul, sa simti o jena, dar va trece.

| Enea_Șerban_1997 explică (pentru dannyel86):

Daniel, chiar astazi s-a spart și a curs mult sânge și puroi dar încă nu e dezumflat complet. Ce ar trebui sa fac?

| dannyel86 a răspuns (pentru Enea_Șerban_1997):

Salut, din nou! happy N-am avut furuncul ca tine, de aceea n-am cum sa vorbesc din proprie experienta.
Dar ii las pe specialisti sa faca recomandarile necesare.

"Folosirea pentru igiena locala a unui sapun antibacterian. Acest sfat este util in special dupa ce furunculul a fistulizat si puroiul a fost eliminat. De asemenea, se pot aplica pe zona restanta diverse unguente si creme cu proprietati antibacteriene si apoi un bandaj steril. Zona infectata trebuie spalata de 2-3 ori/zi, dezinfectata corespunzator si acoperita cu comprese calde pana se vindeca."

"Indiferent daca furuncul se dreneaza acasa dupa fistulizarea spontana sau daca este incizat la spital, pacientul este sfatuit sa realizeze o toaleta locala riguroasa, prin dezinfectare de 2-3 ori/ zi a zonei, pana cand se vindeca. Dupa spalare cu solutie dezinfectanta se aplica local un unguent cu antibiotice, iar apoi se acopera rana cu un bandaj steil.
La orice semne de reinfectie (durere, inrosire, caldura locala) pacientul este sfatuit sa consulte medicul specialist.
Cu tratament corespunzator acasa sau la departamentul de garda, majoritatea furunculelor dispar fara sechele majore (doar cu o cicatrice)."
sursa: sfatulmedicului

"Dezinfecteaza locul cu otet de mere si miere de albine sau bitter suedez. Sigur ca ustura, dar grabeste vindecarea si nu raman cicatrici. Spala locul de cel putin doua ori pe zi cu apa si sapun antibacterian.
Comprese calde se mai pun doua, trei zile dupa ce furunculul s-a spart. Peste zi, rana ramasa se poate acoperi cu un bandaj care trebuie schimbat zilnic de doua, trei ori."
sursa: ziare.com