| Ryder794 a întrebat:

De aproximativ 1 an am cateva insomnii. Sunt neperiodice, am zile cand adorm normal, in 30 de minute, dar am si niste perioade ff nasoale, in care imi ia 2-3 ore sa adorm... Cel mai mult mi-a luat 4 ore ca sa pot adormi. Mentionez ca o data ce adorm, dorm bine, un somn de calitate, dar problema e ca imi ia un timp f lung sa adorm. Care credeti ca ar putea fi cauza si ce ar trebui sa fac? Nu sunt stresat, nu mananc inainte de culcare, nu sunt dependent de cafea/energizante.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| cezar003 a răspuns:

Poate ca ai energie in plus, treci pe la o sala de culturism si inot

| Annnnnie a răspuns:

Incearca sa iti consumi energia intr-un fel: fa cateva exercitii fizice si de respiratie inainte de culcare, citeste ceva, opreste-ti wi-fi-ul cu minim 30 de min inainte, pentru ca mediul online a ajuns, probabil, sa te distraga. Asculta muzica ambientală, vorbeste cu cineva despre orice si daca nici asa nu functioneaza. inseamna ca esti 'pasare de noapte' ca mine. laughing

| qffwqfw a răspuns:

Incearca sa faci sport, sa consumi energie. daca nu functioneaza incearca : sedativpc sau cum ii se spune, ceva de genul. te va ajuta. am avut si eu probleme si pe el l-am utilizat, nu a mers la mine aia cu energia dar a mers medicamentul aclea. sper ca merge si ca te-am putut ajuta. salut.

| Annnnnie a răspuns (pentru qffwqfw):

Nu ti-a creat dependenta medicamentul? : O

| qffwqfw a răspuns (pentru Annnnnie):

Nup. l-am folosit pana cand am inceput sa adorm cum trebuia. din cate stiu, asa se numea medicamentul ala. nu mai stiu sigur daca asa era. dar nu, nu mi-a creat. acum incep si eu sa mai am stari cate-odata, cred ca daca o iau mai rau, incep sa folosesc din nou laughing

| Annnnnie a răspuns (pentru qffwqfw):

Da, e bine atunci.
Tot pe la ore târzii esti pe aici. laughing