| Ali0991 a întrebat:

am si eu o problema care ma apasa de ceva timp si as vrea sa o discut si cu voi si sa va aflu parerile sincere. Cred ca de vreun an de zile aproximativ pulsul inimii mele este marit. Ma refer la faptul ca in timp ce stau mai ales, linistit, pe scaun la pc sau in pat pe tel imi simt inima in piept cum bate si in ureche cand stau pe o parte cu capul pe perna. Problema cea mai mare este atunci cand ma ia somnul si vreau sa ma culc, pentru ca desi is rupt de oboseala si la cum ma simt as adormi instant, faptul ca imi simt pulsul asa de puternic in piept si ureche nu imi da pace si ma agita, iar treptat treptat imi sare somnul de tot si nu pot sa adorm decat peste o ora uneori chiar 2 si nu stiu din ce cauza... Precizez ca am 19 ani, sunt baiat si nu ma consider stresat sau ceva de genul. noaptea mai ales cand ma pun in pat nu ma gandesc la nimic decat la somn si atat deci nu are ce sa ma agite din punctul asta de vedere. Nu consum alcool, nu fumez/droghez, nu consum energizante sau cafea etc, nici nu sunt sub influenta unui tratament cu pastile, medicamentos sau de orice natura. Consider ca am o alimentatie sanatoasa intrucat inca locuiesc cu parintii iar ei sunt destul de stricti cu ceea ce gatesc sau mancam. Nu sunt o persoana nici foarte activa dar nici care sa stea mult in casa, aș zice normalul, ca oricine. Altceva nu stiu ce sa mai spun despre mine, daca nu am precizat un aspect important va rog sa ma intrebati si va astept parerile in comentarii, multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Poate ai tensiune arteriala, consulta mai bine un specialistwinking.

| Yuoia a răspuns:

Te-ai ingrasat intre timp?
Fa-ti intr-o dimineata (pe nemancate) o analiza pentru diabet la orice laborator. Costa veo 10 lei. Poate 15 daca esti in Bucuresti.
Daca rezultatul e bun, doar un cardiolog te poate ajuta.

| Ali0991 explică (pentru Yuoia):

Sincer sa fiu, ba din contra, am slabit considerabil de cand am problema asta desi mananc la fel de mult ca inainte uneori poate chiar mai mult, cel putin mananc mai mult decat ambii mei parinti la un loc si nu se depunde absolut nimic, fie fast food fie orice. Acum un an aveam in jur de 81-82kg, acum am 71-72, 10 kg intr-un an fara sa stiu cum sau de ce.

| Yuoia a răspuns (pentru Ali0991):

Ai slabit mult, daca nu ai facut efort si nu ai tinut dieta.
Ar fi indicat sa-ti faci repede un set de analize de baza. Si cum spuneam, daca sunt bune, cauza poate fi de la cardiologie. Nu neglija!

| Ali0991 explică:

Inca un lucru pe care l as mai putea adauga este acela ca imi transpira mereu palmele si talpile si le am inghetate. Patesc totodata uneori sa ametesc de la efort ( alergat mai ales) sau cand ma ridic in picioare din pat sau de pe scaun.