| mihaimihai11 a întrebat:

de azi de dimineata ma tot doare maseaua (nu am dureri uriase,suportabile) am mai fost cu ea la dentist si mi-a trecut acum vad ca m-a luat iar, ce pot face sa treaca? DAU FUNDAAAA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| george232323 a răspuns:

Ca sa traca TEMPORAR poti apasa usor cu un deget pe maseaua respectiva. Poti sa obtii o un efect de anestezie mestecand cuisoare intregi. Ceaiul de menta are o aroma placuta si e usor calmant. Amesteca o lingurita de sare cu un pahar de apa putin calduta si clateste 30 de secunde apoi scuipa. Si ultima solutie recomandata, du-te la dentist is vezi care e problema.

| Dentalmedica a răspuns:

Hello,
Este obligatoriu sa mergi la un consult stomatologic. Orice amanare a acestui lucru poate complica situatia si in locul unui tratament simplu, se poate ajunge in cel mai rau caz chiar la extractia maselei. Daca maseaua doare de la sine (nu doar atunci cand mananci sau atingi maseaua) este necesara extirparea (scoaterea) nervului. Alte metode alternative de calmare a durerii, nu rezolva cauza problemei, lucrurile complicandu-se, generand infectii. Multa sanatate!