| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile aud intr una un țiuit in urechea dreapta. Cand sunt pe afara, etc nu simt, nu aud țiuitul, doar în casă si am senzatia ca e putin infundata.

Vreau sa stiu ce ar putea fi, medicamente sau ce sa fac. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dani9354 a răspuns:

Buna, acest tiuit al urechilor asociat cu senzatia de ureche infundata poate sa aiba diferite cauze (Ex: otita, sau chiar dop de cerumen, sau putem discuta de infectii ale urechii medii sau interne, raceala, alergii etc). Daca lucrezi in zgomot de asemenea poate sa te influenteze. Ca tratament e bine sa tratezi cauza si sa consulti un medic ORL el poate exact sa puna un diagnostic, eventual antibiotice sau eliminarea dopului de cerumen daca e cazul...Sanatate!

| 123Mihai123 a răspuns (pentru dani9354):

Cred ca este o alergie, ceva, imi curge foarte rau nasul, si des. Am fost racit acum 1-2 saptamani.

| dani9354 a răspuns (pentru 123Mihai123):

Se prea poate sa fie si o alergie, totusi consulta-te cu medicul de fam.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi si discuta cu medicul tau generalist si cere-i sa te trimita la ORL, daca simti ca te irita. Paste fericit!