| BluDesign a întrebat:

De cativa ani ma "lupt" cu "lenea", in ghilimele pentru ca nu o pot numi lene ci mai degraba o oboseala ma simt pur si simplu fara vlaga, chef de viata etc.
Am perioada cand imi revine energia iar atunci am chef de sport, de munca, de plimbare.In general am probleme si cu somnul, adorm foarte, foarte greu si ma trezesc foarte tarziu, in general devin activ seara de parca as fi vampir.De exemplu acum este ora 5:52 AM, nu am dormit deloc si ma simt super fresh, fara pic de oboseala iar cand o sa ma trezesc de abia o sa-mi pot misca corpul de oboseala, asta undeva pe la ora 14-15.Deageaba am incercat sa-mi reglez programul de somn pentru ca de fiecare data am esuat, am incercat sa nu dorm o noapte si o zi iar cand m-am pus in pat tot greu am adormit, cam in 2-3 ore si tot tarziu m-am trezit a2a zi, sa nu mai spun ca asta mi-a facut probleme si la scoala pentru ca mergeam obosit si-mi lipsea puterea de concentrare, memorare, etc.In fine, mi-am facut analizele nu am nimic, am mers si la endocrinolog si totul este OK. Mi-a fost recomandat un psihoterapeut dar nu am apelat la acesta. Daca cineva are sfaturi de impartasit sunt bucuros sa le aud.

Somn usor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Insomnia si perioadele alternante de hipo si hiperdinamism sunt tulburari care implica sistemul nervos central. Pentru diagnostic si tratament ar trebui sa mergi la un medic neurolog si apoi la un psihiatru ( in cazul in care neurologul considera ca este oportuna consultatia la psihiatru). Recomandarea catre psihoterapie ti-o poate face numai un psihiatru in cazul in care considera ca, combinatia psihoterapie+ tratament medicamentos iti va fi de ajutor.
Asa ca, dupa endocrinologie iti mai raman neurologia si psihiatria pe care le-ai evitat pana acum desi astea ar fi trebuit sa fie primele la care sa apelezi pentru rezolvarea problemelor tale. Numai bine!

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimi! dar un control la plamani ai facut? si o boala de plaman da aceste simtome pe care le-ai enumerat, fieea iar da stari de oboseala si moleseala, si uneori nu ai nimic, alteori esti obosita de nu poti sa te descalti, aste probleme le-am intampinat si eu, daca din toatea astea nu ai nimic, inseamna ca ai cazut intr-o depresie ceva de genu...totusi mai cere parerea si unui alt medic.papa si ai grija de tine.happy

| BluDesign explică (pentru caramela):

Nu am nimic la plamani, am facut un control recent pentru ca aveam o tuse seaca dar nu aveam nimic, era o simpla alergie la praf.Cu fierea e posibil sa am cv pentru ca ma trezesc cu gust amar dimineata.

| caramela a răspuns (pentru BluDesign):

Cu siguranta cred ca ai cv, daca zici ca ai gust amar.eu si acum ma confrunt cu asa ceva, dar la mine sunt multe complicatii, dar cand fac criza de fiere, ma oboseste de nu ma pot duce la baie, nu ma pot descalta...etc.alteori, nu am nimic.

| DrunkenRat a răspuns (pentru BluDesign):

Si gustu amar tot cu anorexia seamana

| Minnie a răspuns:

Oboseala fara explicatie inseamna un ficat obosit intotdeauna. Fa o cura completa de 1 luna cu un hepatoprotector, macar de 2 ori pe an si se va schimba situatia

| AstralConfessor a răspuns:

Parerea mea este ca esti anemica, probabil ai hemoglobina sub 10. Mergi sa fa o analiza de sange.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Prin exact acelaşi lucru am trecut şi eu anul trecut. Iniţial făcusem numeroase teste şi nu mi s-a găsit nicio problemă din punct de vedere medical, aşa că am decis să îmi găsesc propriile soluţii pentru oboseala mea. Astfel, am început să beau mult suc de fructe (făcut în casă), am redus consumul de mâncăruri nocive cum ar fi biscuiţii, sticks-urile etc., am început să dorm mult şi practic mi-am creat un program pe care l-am urmat cu stricteţe. La început a fost greu pentru că nu mă puteam trezi şi lenea tindea să îşi spună cuvântul, însă în final am reuşit cu multă determinare şi motivaţie.
Dacă nu poţi să adormi, uite aici nişte sfaturi:
http://sanatate.deweekend.ro/cum-sa-adormi-cand-nu-ti-e-somn

La mine chestiile astea au funcţionat. De asemenea, încearcă să iei nişte suplimente cu fier, magneziu şi alte substanţe. Este posibil ca starea ta să fie provocată de o anemie.
Mult succes îţi doresc.

| DrunkenRat a răspuns:

Este de la mancare. Cand eram anorexica nu puteam dormi, pentru ca vezi tu. si somnul necesita consum de calorii. Si perioadele alea sunt tot asa. Incearca sa mananci ceva, poate nu iti e foame dar ai nevoie. Spre exemplu, daca dormi arzi 60kcal pe h. Daca stai la birou sau prin casa arzi mai putin, prin urmare esti "fresh". Si mie mi s-a intamplat si inca se intampla. Cat despre concentrare si memorare. e tot aceiasi poveste. Nu pot invata daca imi e foame. cu toate ca dupa o perioada nu mai simt acea "pofta", dar ramane. Okay, nu spun ca nu te poti afla intr-o situatie diferita, dar imi e greu sa cred asta.

| BluDesign explică (pentru DrunkenRat):

Nu m-am gandit la asta, acum stateam si ma gandeam ca am momente cand iau masa o singura data pe zi.O sa incerc sa-mi echilibrez mesele.

| MâţulMov a răspuns:

Pai in primul si in primul rand ar trebui sa mergi macar putin la psihoterapeut, si daca vrei cu vreo jumatate de ora inainte de culcare poti sa iei somnifere nu prea puternice pentru ca nu sti ce se poate intampla. Apropo cand erai mai mic ai baut energizante?
Dca da sa stii ca poate fi si de la asta!
Sper sa te fi ajutat.Somn usor.