| gladiatoru5000 a întrebat:

de cativa ani ma lupt cu gandurile de suicid, am deja o tentativa, simt ca o iau razna, am o obsesie de a tine ceva in mana, fac atacuri de panica, uneori vorbesc de unu singur, nu ma mai bucur de viata ca inainte, am fost la psihiatru si m-a tinut 7 zile cu tratament dar e mai rau ca inainte, nu stiu ce sa mai fac...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Numai lasii si fricosii au ganduri de suicid!
Fii tare si gaseste rezolvare la problemele tale! Asta este sensul vietii, sa ai satisfactia reusitei!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Humans were made for problem solving

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te deranjeaza ceva in viata ta?

| gladiatoru5000 explică (pentru anonim_4396):

Da o mica problema si am dat multi bani dar degeaba ..plus ca am un ghinion teribil cand e vorba sa ma daptez la un loc de munca, eu is mai retras

| anonim_4396 a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Ce problema?

| gladiatoru5000 explică (pentru anonim_4396):

Am cazut intr-un gard acum ceva ani si am 6 operatii vreo 200 milioane bagate la Iasi cluj dar nu s-a retras chistul sub barbie cum trebuie

| anonim_4396 a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Si dupa problema asta ai inceput sa te simti asa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Auch e problema fizica, nu psihologica. Nu prea are ce face psihiatrul in cazul tau... corpul nu reuseste sa vindece si consuma toata energia, de-asta ai acele ganduri.

| gladiatoru5000 explică (pentru anonim_4396):

Da

| gladiatoru5000 explică (pentru anonim_4396):

De cand ma stiu eu, ma ganduri de astea inca din liceu dar am vrut sa le uit, dar nu am putut din pacate fiind retras am strans in mine si de acum imi fac rau cu mana mea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Ah te-a izolat societatea? Si eu am fost asa si am intrat in gura lumii cu **** inainte. Si acum ma distrez ca ii scot din sarite pe cei de-si dau aere etc. Dar nu mai sunt izolat ca mda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Stai,te simteai asa si inainte de incident sau nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și cum ai reușit sa ieși din acest impas numit izolare? Ai luat tratament ce ai făcut? Ce te a determinat sa te izolezi? Ai avut depresie? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Reddit. Am cautat persoane cu aceleasi hobby-uri pe Reddit. Super oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antidepresivele nu își fac efectul în 7 zile ci după 29 de zile chiar 2 luni depinde du-te la psihiatru și spune-i ce gânduri ai îți va da medicamentație și va trebui sa te ții de ea fără o a întrerupe tu pari a avea depresie serioasa și tulburare obsesiv compulsiva ar trebui minim 6 luni sa te ții de tratament. După 2 luni de antidepresive vei gândi altfel vei vedea altfel viata vei fi mai optimist și vei avea mai multa motivație sa faci ce nu puteai. Ai nevelu de serotonina scăzut sunt pastile care au serotonina te sfătuiesc pe lângă medicamentație sa mergi câteva ședințe și la un psiholog pentru a identifica cauza la care ai ajuns în acest stadiu și de a eliminao. Nu te aștepta după 3-5 ședințe sa fi ok trebuie sa mergi frecvent e de lucrat ceva cu tine. Acele operații te au consumat psihic +faptul ca nu te ai putut integra un psiholog bun te va ajuta și te va învata cum sa te integrezi și cum sa te cunoști pe tine însuți mai bine. Ce e fizic afectează și psihic știu și eu cum e asa îmi apărea și mie cicatrici le fata din senin și am făcut o anxietate de toată frumusețea ma făcut praf mereu aveam impresia ca o sa îmi apară alta cicatrice pe fata și astea odată apărute rămân tot restul vieții asa ca când ai ceva fizic automat ai și psihic la tine operațiile Te au dus în pragul depresiei
Tinete de tratament antidepresiv măcar 3 luni fără întrerupere și trebuie sa îl iei cu sfințenie. Atacurile de panica tu ți le induci singur gandintute mereu negativ asa apare și anxietatea gândește-te în alta parte ocupați mintea cu alte chestii numai sa nu te gândești la trecut nu te gândi nici la viitor ca va fi la fel gândește-te și ramai în prezent trăiește clipa trăiește momentul, apucate de un sport du te undeva în natura sa te recreezi și încearcă sa fi mai relaxat schimba tratamentul daca nu te o ajutat e posibil sa ai rezistenta la tratamentul respectiv și sa nu își facă efectul. Te înțeleg și îmi pare rău da trebuie sa fi tare și sa treci peste. Ești o persoana introvertita poate asa e firea ta sau poate ești asa din cauza depresiei încearcă sa îți păstrezi optimismul și lupta nu te da bătut dacă te sinucizi nu rezolvi nimic și încă nu e cazul și îți garantez ca în câteva ore vei fi uitat complet plus ca haterij se vor bucura ai stima de sine scăzută din cauza acelor operații Tinete de tratament, o depresie e imposibil sa treacă în 7 zile dacă ar fi fost asa nimeni nu mai era bolnav de depresie deci efectul apare după o luna de zile găsește un psihiatru bun care are competente și în psihologie. Mai problematica e obsesia aia de a tine ceva în mama ori e tic ori e tulburare obsesiv compulsiva aia într-adevăr nu prea se vindeca TOC
Ai nevoie de un grup de prieteni cu care sa îți petreci timpul și sa te distrezi sau apucate de un sport ceva numai sa îți ți mintea ocupata

| aimullah123 a răspuns:

Salutare gladiatorule!
Daca de atatia ani ai ganduri de suicid si nu ai facut-o pana acum cel mai probabil nu o vei face niciodata. Oamenii care se sinucid au o intentie clara, incearca sa faca asta si majoritatea chiar reusesc. Tu nu o sa te sinucizi. Hai sa fim sinceri, tu stii deja asta. La tine ar putea fi vorba cel mult de parasuicid.
Revino-ti in fire ca esti ditamai barbatu. Poti lua 10000 de tratamente, daca nu mergi la psihoterapeut e degeaba. La tine e nevoie de o schimbare in gandire. Hai sa zicem ca e justificat sa iei un tratament medicamentos tinand cont ca faci si atacuri de panica dar daca nu iti schimbi gandirea vei lua tratamentul toata viata. Viata nu e nici frumoasa nici urata. E cum ti-o faci tu.
Ca vorbesti singur nu ar fi o problema. Tu nu esti nebun. Ca ai ganduri de suicid nu e o problema. Foarte multi oameni au. Faptul ca ai incercat sa te sinucizi si nu ai reusit e clar ca tu nu ai avut o intentie clara. Iti garantez eu ca daca un om chiar vrea sa se sinucida va reusi. Acesti oameni isi planifica totul foarte bine, astfel incat sa reuseasca. Nu e cazul la tine. Deci termina cu prostiile astea. Stiu ca ai nevoie de atentie dar gata. Nu esti nici femeie, nici un copil plangacios. Esti un barbat. Si asta ar trebui sa te puna pe ganduri. Lasa trecutul in pace, indiferent de ceea ce s-a intamplat pentru ca nu te mai ajuta cu nimic acum. Iar la viitor nu are rost sa te gandesti pentru ca nu stii tu ce se va intampla. Trecutur si viitorul sunt doar iluzii. Noi traim in prezent si atat. Traieste-ti viata, bucura-te de ea. Citeste o carte. Strange o femeie in brate, iubeste-o! Daca stai toata ziua in casa si te gandesti "of of ce viata am" sau asculti muzica rap in care se vorbeste numai de droguri, suicid si despre "ce urata e viata", normal ca starea ta se mentine sau se agraveaza.
Sunt atatea lucruri frumoase pe care le poti face in viata iar tu iti pierzi timpul cu prostii. Cum vine asta?
O sa ai timp la batranete sa te gandesti la toate astea. Momentan esti tanar, ai o energie pe care trebuie sa o folosesti.
Plimba-te cu cineva pe jos. Socializeaza cat mai mult. Citeste cat mai mult!
Nu te vei schimba dintr-o data dar usor usor vei fi omul care iti doresti sa fii. Vrei sa te bucuri de viata? Atunci, traieste-o dar nu trai la 20 de ani ca un om batran, ca nu se potriveste.
Poftim, citeste despre sanatatea creierului daca asta te pasioneaza pe tine.
Nu uita ca esti barbat! Daca te-ai nascut barbat inseamna ca trebuie sa fii puternic. Deci gata cu prostiile, gata cu gandurile de suicid. Sa te sinucizi inseamna sa fii o gaina fricoasa, sa fugi de responsabilitati.
Du-te si munceste, invata cat mai multe, iubeste, plimba-te si bucura-te de viata!
Mult succes!

| Nume6 a răspuns:

Înseamnă ca psihiatrul nu e bun. Încearcă totuși să îţi schimbi viaţa.