| anonim_4396 a întrebat:

in ultima vreme sunt foarte stresata si anxioasa,am atacuri de panica si ma simt super singura, nu mai pot sa dorm, ma trezesc mereu obosita si nu am pofta de mancare, imi vine sa vomit cand manac, simt ca ma sufoc si la camin si la facultate si nu am cu cine sa vorbesc despre asta. Vreau sa plec pentru cateva zile sa imi adun gandurile undeva unde e liniste dar nu am destui bani pentru o vacanta.Ma gandeam ca poate pot merge la o manastire sau stiu si eu un spital de psihiatrie.
Imi poate recomanda cineva ceva?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da acasă la ai tăi de ce nu mergi?

| Violleta2022 a răspuns:

Treci printr-o perioada foarte stresanta, de aceea iti vine sa vomiti.
Ia o pauza, intoaorce-te acasa, ori mergi la medic sa-ti prescrie niste calmante, sa te poti odihnii si relaxa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar tocmai ce a fost vacanta de iarna, acum este si sesiunea, este practic tot o vacanta big grin

Si, imi pare rau sa aud ca trece cineva printr-o astfel de stare. Este des intalnita in cadrul adolescentilor. O sa sar peste partea motivationala, pentru ca probabil (o sa te ajute) o sa fie uitata si m-as intinde pe mai multe pagini decat m-ar lasa TPU.

Alunga totul de pe langa tine. Cand mergi intr-o zona aglomerata, in care multa lume vorbeste, auzi masini si tot felul de sunete, daca te concentrezi suficient de mult o sa vezi ca poti sa tratezi totul ca pe niste sunete, fara sa le cataloghezi ca fiind de la o masina sau ceva de genul. Si totul se asterne intr-o liniste profunda. Poti sa faci asta intr-o zona cu galagie, dar intr-o zona mai linistita este mai greu, pentru ca acolo o sa iti auzi doar gandurile tale. Odata ca ai constientizat aceasta liniste, mergi intr-un loc mai retras, intr-un parc, sau asteapta sa vina seara, sa se lase linistea in camin si cand toate luminile se sting, nu te culca. Stai asa in pat si nu face absolut nimic, incearca sa nu te gandesti la nimic. Daca reusesti sa stai asa 10 minute, fara sa te gandesti la nimic, ai respectul meu si al unei parti semnificate din lumea de pe pamant, dar posibil sa nu poti. Cand o sa reusesti asta o sa vezi ca ai toata linistea din lume la degetul tau mic si mereu ai avut-o.

La manastire este acelasi lucru, doar ca are o alta denumire. La spital, este acelasi lucru. Insa oriunde mergi, daca nu scapi de aceste ganduri, totul este degeaba, mereu te vei simtii asa.

Mai sunt si alte cai, poti sa bei sau sa te droghezi. Insa nu te scapa de problema, ci doar o amelioreaza. Sau poti sa te distrezi happy. Cauta cum.

Ideea este ca indiferent de ce vacanta o sa iei, daca esti obisnuita sa ai asemenea "probleme" de anxietate si de stres, asa o sa fie mereu cand te intorci din vacanta. Nu trebuie sa asculti tot ce se spune despre vacante, nu este chiar asa.

Eu mai mult decat am spus, si niste carti bune, eventual un ceai cald, nu as putea sa iti recomand mai mult. Poate si o pisica, dar nu ai voie cu ele la camin.

Iti doresc succes! ^^

| Donsavas a răspuns:

Du te întâi la un cabinet de psihiatrie să ti prescrie medicul niste somnifere sau anxiolitice pentru atacuri de panica. După, daca nu te ajuta, ii ceri sa te trimită la un spital pentru internare.