| gladiatoru5000 a întrebat:

de o bucata de vreme ma simt apatic, am o tentativa de suicid ..si de mult timp ma urmaresc gandurile negre.Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Kevinn2000 a răspuns:

Ți-au apărut dintr-o dată aceste probleme, gânduri?
Sau ți s-au întâmplat lucruri rele și consideri că nu mai are rost să trăiești?
Oricum ar fi să știi că soluția nu este să te sinucizi, ocupă-ți timpul cu ceva relaxant, găsește-ți un hobby care să te țină ocupat și de un pic mai fericit, fă lucrurile mărunte cât mai bine, dă importanță sănătății tale fizice, măcar cât de cât, în acest fel vei fi și mai sănătos psihic. Fă sport, mănâncă sănătos ( un sport bun ar fi fitness-ul, fă-ți un abonament la o sală de fitness, sau fă acasă exerciții, asta te va ajuta să fi mai fericit, este dovedit științific ). Cred că, chiar te va ajuta și asta destul de mult.
Fă-ți prieteni noi, dacă nu prea ai. Prieteni cu care să-ți placă să-ți petreci timpul. Comunică mai mult. Chiar nu are niciun rost să ai aceste gânduri, fi pozitiv.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai primul lucru bun pe care sa-l faci ar fi sa nu mai incerci sa te sinucizi. Viata si asa este prea scurta, mult prea scurta si trebuie traita indiferent cum e ea cu bune cu rele.

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să ieși din această stare, caută-ți o ocupație.

| Donsavas a răspuns:

Ar trebui să discuți cu un medic specializat în boli mintale. Depresia suicidara trebuie neaparat tratată!

| gladiatoru5000 explică (pentru Donsavas):

Am fost odata la psihiatrie...

| Bizon95 a răspuns:

Vezi filme Disneywinking

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| gladiatoru5000 explică (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Eu nu-s copil sau nu conetaza?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Nu conteaza, trebuie sa ai pana in 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie intai sa gastesti cauza,
la un moment dat in viata ta, erai fericit, apoi ai inceput sa gandesti asa, si ce te-a facut sa gandesti asa?
si gasesti si problema, si rezolvarea happy

| NoahKaan a răspuns:

Cel mai bunl ucru pe care l ai pitea face e sa te uiti pe Youtube la Alexandru Plesea. E genial.omul. Pe mine m-a ajutat foarte mult

| Anonim4551 a răspuns:

Opreste asta! Ocupa-ti timpul cu activitati relaxante. Obliga-te sa gandesti pozitiv si ai sa vezi ca mintea te va ajuta, pentru ca lupta cu tine nu impotriva ta. happy

| Ursu_Gheorghe_2000 a răspuns:

Încearcă ceea ce am făcut eu, conectează-ți fantezia imaginează-ți ca mintea ta e o bibliotecă sau un PC mai bine aranhează-ți gândurile în foldere, apoi aranjează-le cele rele punele adînc adînc în fișiere apoi fă o copie, iar copia dăo la gunoi și ștergele după cu un pic de indiferență și pozitivitate uiți de gîndurile rele! Credemă de cînd am făcut asta am mai mult succes în majoritatea lucrurilor!