| Qwertyuop2389 a întrebat:

De vreo 5 ani mi-am schimbat frizura, iar de 5 ani am inceput sa folosesc fixativul și alte produse din acestea.Ideea e ca am observat faptul ca mi-a cam cazut parul din fata și asta pe parcurs nu dintr-o data.Acum câțiva ani, mi-am luat bretonul, pentru ca observasem ca aveam niște fire de par naspa pe acolo pe frunte, plus ca linia nu venea dreapta, mai avea un fel de triunghi la mijloc.Pe parcurs, am tot folosit fixativul, ceara, de toate, dar nu-mi cădea parul, decât dacă se intampla sa fie încâlcit de la fixativ și bagam eu mana prin el, doar asa.Ba chiar am folosit și pasta de dinti laughing) puneam in palma juma de bob și dădeam cu apa și dupa îmi faceam freza pentru ca vazusem pe net ca este foarte buna pentru fixarea parului pentru ca are aceeași polimeri pe care ii are și gelul de par. Foloseam chiar și apa cu zahăr, dar nu era afectata partea din fata pentru ca, repet, mi-o luam de fiecare data când ma tundeam. Dupa ceva timp am renuntat la fixativ și mi-am lasat parul mare și l-am facut coada.Dar din nou, nu pot spune ca partea aia era afectată, pentru ca era bretonul de 1 cm și nu puteam sa-l prind in coada. Dupa un an asa am realizat ca ar trebui sa îmi las bretonul ala mare.L-am lasat și am realizat ca nu mai era la fel cum a fost inainte.De ce? Partea aia nu prea a fost afectată pentru ca o luam de fiecare data când ma tundeam, iar alopecie nu cred ca am de la 17 ani. La mine, doar taicamiu a chelit, dar are 50 de ani aproape și asta pe baza de stres, pentru ca de exemplu, bunica mea din partea tatălui are parul mai des ca al meu laughing)).
Singurul motiv cred ca este faptul ca am dermatita seboreică și mi se formau coji in partea aceea din cauza ca ma spălam rar pe par.
Dacă stiti vreo metoda prin care as putea sa-mi regenerez parul acela, va rog sa-mi spuneți ca nu vreau sa chelesc de la varsta asta.
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum de ce?
De la folosirea exagerata a gelurilor si fixativului de par!
Este arhicunoscut ca produc alopecie!
Opreste imediat folosirea tuturor produselor de par si mergi al dermatolog sa-ti dea tratament, ca risti sa-ti cada parul si mai mult.
Se pare ca este foarte afectat parul tau, odata ce ai si dermatita seboreica.
Foloseste sampoane naturale si evita sa mai folosesti vreodata geluri, creme si alte fixative pentru par, ca nu sunt sanatoase si ramai fara par in cap la 20 de ani! Nu, chira nu glumesc, am vazut ce rau poate face folosirea indelungata a unui el de par, pe capul unui baiat, cand avea portiuni goale si mari, fara par si s-a chinuit 3-4 ani dupa aceea, sa-si refaca podoaba capilara. dar, de atunci, nu mai foloseste nimic pentru par, decat sampon organic, facut din plante si apa calda.