| anonim_4396 a întrebat:

de ceva vreme am somnolență accentuata sad nu ma pot concentra la scoala si dorm oriunde si oricum... Ce sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa incerci sa dormi in intervalul 22-6/7 cel putin o saptamana si vezi cum te simti dupa.

| RoCkKiD a răspuns:

Esti adolescenta, si mergi la scoala, nu e nimic patologic acolo. In primul rand pentru ca e comun ca adolescentii sa fie mai somnorosi deoarece aveti nevoie de cam 9 ore de somn pe noapte si ma indoiesc ca dormi atat.
In al doile rand mergi la scoala, chestie care e destul de plictisitoare in sine, m-as mira daca ai putea sta treaza.
In plus conteaza si dieta si activitatea fizica.

Iti sugerez sa mergi la medicul de familie si sa iti faci un set de analize dar pentru moment cred ca esti ok. happy

| Purplegirl101 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Stii la ce ora ma culc de obicei? LA 5 SEARA! SI DORM PANA DIMINEATA LA 6

| SirMalcolm a răspuns:

Buna!
In ultima perioada te-a suparat ceva? Esti stresata, ai probleme in familie, relatie, etc?
Somnolenta si oboseala pot fi cauzele stresului, depresiei...
ce varsta ai? Faci miscare?

| Purplegirl101 a răspuns (pentru SirMalcolm):

Sunt foarte stresata am si o depresie accentuata. Am 14 ani si nu prea fac miscare