| DanyPikachu a întrebat:

happy De la un timp sunt un pic cam raguista sa zic asa.Nu sunt racita si nu simt nimic pe gat (sa ma deranjeze ceva pe corzile vocale).De la un timp nu mai pot sa imi trec unele piese mai grele pe care inainte le duceam fara probleme si de vreo luna nu imi mai ies...mi se tot rupe vocea,dar iau aer destul pentru a sustine sunetul si ma chinuies mult la acute(nu mi'e frica de acute si le luam foarte repede si fara mare efort).Si nu numai la piesele respective mi se rupe vocea, ci si la vocalize...si nu stiu ce sa fac :'( Asta mi se intampla de vreo luna de zile si nu stiu cum sa reactionez. Oare o fi o problema cu vocea sau cu lipsa exercitiilor(mentionez ca nu repet mereu pentru ca nu prea am timp sa repet.)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Poate fi o problema a corzilor vocate. Multi cantaresti au avut probleme, este boala profesionala. Mergi la medic.