| Cherry88 a întrebat:

De ceva timp simt o anxietate foarte puternica. Ma simt foarte inconfortabil cand parintii mei sunt langa mine sau cand cineva ne viziteaza sau chiar cand primesc anumite mesaje de la oameni. Sentimentul il pot asocia cu frica sau chiar adrenalina. Nu stiu de ce sunt asa. Simt ca pur si simplu mai bine as disparea decat sa vorbesc cu cineva. Nu suport sa fie o persoana prea aproape de mine sau sa ma atinga in vreun fel (ma refer la orice interacțiune cu o persoana). Totusi exista o persoana a carei prezenta nu ma face sa ma simt asa si asta m-a cam bagat in ceata. Cum pot sa ma simt incomod ca mama sa stea langa mine si sa ma simt foarte bine cand aceasta persoana ma tine de mana sau ma imbratiseaza? Tin sa mentionez ca am 16 ani

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate ai niste probleme de frica din trecut

| Cherry88 explică (pentru mgtow):

Am niste probleme intr-adevar. Parintii mei m-au dezamagit si acum nu pot avea incredere in ei

| Cristina788 a răspuns:

Asta înseamnă ca nu te înțelegi bine cu parinti tai, sau poate ești obsedată de el, incearca sa petreci mai mult timp cu el poate astfel te vei deschide la minte iar obsesia va dispărea

| Violleta2022 a răspuns:

Ce faci rau sau interzis, de iti este teama sa nu fii prins?
Fiidca ceea ce ai descris tu aici, este specific copiilor care au ceva de ascuns, de parinti.

| Cherry88 explică (pentru Violleta2022):

Da, ascund chestii de ei dar nu cred ca asta este motivul pentru care am anxietate

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cherry88):

Bineinteles ca acesta este motivul.
De acolo porneste totul!

| Dana1999 a răspuns:

Persoana aia e un băiat? Esti deja la varsta ls care începi să te maturizezi iar un băiat contribuie la maturizarea ta. Totusi sa nu i pui toată încrederea ta de la varsta asta in brate. Important este sa te ajute sa devii femeie, nu sa depinzi de el si sa profite.

| Cherry88 explică (pentru Dana1999):

Da, persoana aceea este un baiat. Dar oricum. nimic din toate lucrrurile pe care le-ai spus nu se vor intampla ptc el nu simte la fel pentru mine.

| Dana1999 a răspuns (pentru Cherry88):

Atunci nu cauta sa dezvolti sentimente de atașament daca nu e reciproc. Păstrează distanța

| 33226633 a răspuns:

Cu familia ta este bine sa ai o relatie foarte apropiata. Nu ai de ce sa te simti incomod in preajma lor. Ei tin cel mai mult la tine.