| Cenusa123 a întrebat:

De la un timp vorbesc foarte mult singur cu voce tare, nu ma pot opri, vorbesc despre fiecare activitate facuta in ziua respectiva. O intrebare cam ciudata, dar credeti ca am ceva probleme mentale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"vorbesc foarte mult singur cu voce tare...credeti ca am ceva probleme mentale"

eu cred că da

| sadrian46 a răspuns (pentru sierra1):

Când gândim, vorbim în mintea noastră. Cu voce tare simțim nevoia să ne clarificăm mai bine gândurile. Să dau un exemplu. Am fost singur într-o excursie în Germania într-o perioadă când erau puțini români acolo. Astfel am găsit o singură dată într-un magazin un cuplu de români cu care am schimbat câteva cuvinte. Știam destul de bine limba germană și am vorbit numai nemțește. Dar creierul meu s-a revoltat și am simțit nevoia să vorbesc românește din nou. Atunci, când am fost singur, cam în a 10-a zi, am vorbit puțin singur românește. Apoi am întâlnit un mercenar român care a luptat pentru alt stat într-o junglă. La un moment dat a rămas singur. Ca să depășească tensiunea imensă a luptei a simțit nevoia să vorbească singur. Așa că a vorbi singur nu denotă neapărat o boală psihică.

| sierra1 a răspuns (pentru sadrian46):

"vorbesc foarte mult singur cu voce tare"

subliniez : FOARTE MULT, SINGUR - clar e problemă

| sadrian46 a răspuns (pentru sierra1):

Înafară de asta te mai supără ceva din zona psiho-neuro?

| sierra1 a răspuns (pentru sadrian46):

" sadrian46 : te mai supără ceva..."

nu eu mi-am manifestat temerile

| sadrian46 a răspuns (pentru sierra1):

Cu o floare nu se face primăvară, cu un simptom nu se poate pune un diagnostic.
Vorbești când ești singur cu tine însuți. Un diagnostic de boală mintală se pune cu simptomul a, b, c, d. și cu incapacitatea de a funcționa social, etc.
Concluzia mea, temeri nefondate.

| sierra1 a răspuns (pentru sadrian46):

Bine psihologule, dă consultații cui iți cere

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut o colegă de serviciu care a avut o cădere nervoasă, și a avut apoi nevoie de îngrijire medicală la pshihiatrie de câteva luni iar apoi la un sanatoriu de boli mintale și apoi și-a revenit și a fost normală. Pentru colegi, semnul a fost că începea să vorbească cu voce tare, și nu se mai putea opri.
Nu spun că dta ești într-o situație asemănătoare, căci fiecare om este diferit.
Cel mai bine te poate ajuta să te clarifici un specialist, psiholog sau psihiatru.

| mudokins78 a răspuns:

Si Samuel L Jackson o facea intr-un film ca sa nu uite ce are de facut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine deloc. Si nu trebuie trecut cu vederea
Poate fi si de ordin mental., insa daca u realizezi ca e vorbesti singur inseamna ca nu esti nebuna, poate fi un tic din cauza represiuniilor., problemelor emotionale. Insa trebuie sa renunti urgent la asa ceva,

| oz_1736 a răspuns:

Ca vorbesti singur nu e numaidecat o problema, posibil din cauza singuratatii. Cand incepi sa pui intrebari si sa raspunzi ca si cum cineva iti raspunde atunci e o problema. Ca sa ma intelegi mai bine, ma refer la o situatie asemanatoare cu,, a juca singur sah"

| Dana1999 a răspuns:

De la singurătate, stres, plictiseala poti sa te comporți asa. Vorbeste cu un psiholog despre asta!

| 33226633 a răspuns:

In nici intr-un caz nu ai probleme mintale!