| anonim_4396 a întrebat:

de peste 1 an de zile am o oboseala cronica care nu dispare nici dupa ce dorm, mi-am facut analizele si am lipsa de fier mi s-a dat sa iau tratament 3 luni din care pana acum am luat 2. Problema e ca nu prea isi face efectul, la inceput ma simteam mai bine dar inca continui sa iau si nu ma ajuta sa scap de oboseala asta permanenta care nu trece cu nimic, ar putea fi si alte cauze pentru asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DannyQ a răspuns:

Îți poți cumpăra un Complex de vitamine B, Vitamina C, Magneziu și mănâncă pește.
Evită cofeina și stresul.Practica un sport, hidratează-te corespunzător 2-3L/zilnic.
Nu uita să mănânci micul dejun. Consuma carbohidrați complecși(Paște, legume, fructe), nu simplii! (alimente din patiserii, fast-food-uri etc.). Creează-ți un program de somn fix(te culci la aceeași ora, te trezești la aceeași ora), eu as recomanda ca somnul sa fie între orele 22-05. Și nu uita, seara să eviți cantitățile mari de mâncare, mai ales alimentele bogate în grăsimi.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Fierul nu se asimilează fără vitamina c si ai nevoie si de b uri in anemie.
Alte cauze sunt cele hormonale sau psihice. Consulta un endocrinolog sau un psihiatru!

| Nilsson a răspuns:

Ce fel de analize ai facut? Poate ar trebui sa faci niste analize mai complexe.