| Daniel078 a întrebat:

Salut TPU! De un timp, am început sa ma confrunt cu o problema, care pentru multe persoane nu pare chiar asa o mare problema, dar pentru mine este grav, eu sunt băiat, am 14 ani și 1, 60. Părerea mea este ca pentru vârstă mea aceasta înălțime este extrem de mica, din cauza faptului ca toți copiii de vârstă mea sunt cu mult mai mari ca mine, majoritatea având 1, 70, cam toți copii de clasa a5a sunt cât mine sau chiar mai mari, când toți din clasa ne adunam ma simt asa, parca pe lângă, pentru ca toți sunt înalți și fete și băieți. Le-am spus părinților mei aceasta problema, dar ei îmi răspund cu aceeasi chestie "vei mai creste tu pana la 18 ani", iar acest răspuns nu prea ma mulțumește, mai ales faptul ca mama mea vede treaba asta asa ca o chestie prosteasca și le-a spus și altor membri de familie faptul ca le spun mereu de inaltimea mea. Am auzit de la ceva persoane ca contează și ce înălțime au și părinți, mama are 1, 55 și tata 1, 70...
Am auzit ca sportul te ajuta, dar problema e ca eu sunt de la tara, însă nu departe de oraș (1km), dar în oraș nu exista niciun loc unde sa practic baschet sau înot. Nu știu ce sa mai fac, mama spune ca e și de la alimentație, ca nu prea mănânc, dar când mănânc mult cresc pe lat, treaba asta a început sa ma afecteze psihic, dacă pot sa spun asa, când vine vorba de inaltimea mea și cât de scund sunt eu, îmi vine sa plâng, uneori ma închid in camera, cu draperiile trase, în întuneric și plâng... Voi ce credeți? E ok o asa înălțime pentru vârstă mea? Sunt ceva cai prin care pot sa mai cresc? Vreau răspunsuri sincere, mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| amenintareamaimutei a răspuns:

Buna. In primul rand vreau sa-ti spum ca este perfect normal sa te simti afectat de acest lucru avand in vedere ca societatea in care traim are standardele ei. In al doilea rand, fiecare organism se dezvolta diferit. Nu vreau sa te dezamagesc sau ceva, dar din moment ce parintii tai nu sunt prea inalti, nu stiu cate sanse sunt sa te inalti prea mult, dar daca ai alte rude apropiate inalte, exista sanse. Eu sunt a 10-a si am un coleg care in a 9-a avea 1.50 si ceva, iar anul acesta este mai inalt decat mine, iar eu am 1.65. Eu nu mi-as face griji in locul tau deoarece la 14 ani incepe transformarea asta cu inaltimea la baieti. Eu zic ca o sa mai cresti. Nu te lasa demoralizat si pana la urma crede-ma ca inaltimea e o prostie. Iubitul meu este complexat de aspectul acesta cu. inaltimea deoarece si el la aproape 18 ani are 1.68. Dar crede-ma ca nu conteaza important e sa ajungi sa te iubesti asa cun esti. Daca nu poti schimba acest lucru la tine, invata sa-l accepti.

| Daniel078 explică (pentru amenintareamaimutei):

Frații mamei au peste 1, 75 la fel cum are și tatăl ei, adică bunica-miu, iar din partea tatălui, fratele sau are 1, 80+, tatăl sau la fel, și ceva veri de ai lui au pe undeva pe la 1, 90. Însă treaba asta e dubioasa, el e cam singurul scund din familia sa, iar eu fata de neamurile mele nu sunt înalt... Dar oricum, mersi de răspuns

| amenintareamaimutei a răspuns (pentru Daniel078):

Np. Sper sa poti trece peste asta. O sa intelegi intr-un final ca inaltimea nu conteaza deloc. Noapte buna

4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Multunestei lui Dumnezeu ca existi
Multumestei ca nu esti cu probleme handicapuri...
Asa ca daca chiar mai vrei 10 cm mergi la handbal

| florin926481f a răspuns:

De crescut o sa mai cresti dar nu foarte mult, probabil o sa ajungi la 1, 70+- avand in vedere media mica de inaltime din familia ta.Si eu am complexul asta, am 1, 70 si imi doresc sa mai cresc macar pana la 1, 75 dar daca nu se poate nu se poate nu ai ce sa faci.Gandeste-te ca sunt baieti mult mai scunzi ca tine si la 1, 70 esti undeva la mijloc nici scund dar nici inalt.