| anonim_4396 a întrebat:

Am o chestie de spus care ma framanta de mult timp, si este in legatura cu inaltimea mea. Mi se pare ca sunt prea scunda, am 1, 51 si am aproape 13 ani jumate. Toata lumea imi spune ca par mai mica decat sunt, si cand le spun ca sunt clasa a 7-a, multi oameni se mira. De exemplu, meditatoarea mea de mate a spus ca nu arat de varsta mea, si o femeie din bloc, odata, m-a intrebat daca plec la scoala pentru ca am urcat in lift impreuna, si pe urma m-a intrebat ce clasa sunt, si cand am zis a 7-a a parut foarte mirata. Vreau niste sfaturi ca sa cresc si eu mai inalta. M-am saturat toata ziua cand ii spun unei persoane ca sunt a 7-a si ca am 13 ani, ea sa spuna: pai nu pari, pari de a 5-a sau a 6-a. Ma simt oribil si imi vine sa plang. Sa nu mai zic de faptul ca am gasit o agenda veche de cand aveam eu 9 ani. Si acolo spuneam despre mine. Si am scris ca am 1, 40 m. Si va dati seama ca eu in 4 ani de zile de abia am crescut 10 cm, si acum 3 luni inca 1 cm, cu greu rau de tot, aproape ca credeam ca raman asa, pentru ca nu mai crescusem demult. Aia 10 cm au fost in vreo 3 ani, si pe urma 1 an si ceva nu am mai crecut nici un milimetru. Vreau sa ajung si eu macar la 1, 60. Sora mea nu are nici o problema cu chestia asta, cand era de varsta mea avea 1, 60, si eu stau aici ca ultima pitica, la 1, 50-1, 51 m. Am intalnit o gramada de fete care erau a 5-a si aveau 1, 55, chiar azi am vorbit cu o fata care era mai inalta decat mine, si parea mai mare decat mine, cand de fapt eu sunt mai mare decat ea cu doi ani. Vreau rapid niste sfaturi ca sa mai pot creste si daca are cineva vreo idee aproximativ cat ar trebui sa cresc pe an. Si nu imi spuneti acum:,, fiecare se dezvolta in felul lui, esti perfecta asa cum esti!", pentru ca nu ma ajuta deloc. Acum ma simt ca un c**** ambalat.
Dau funda!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fa un sport si manaca sanatos, ca sa-i dai corpului ce are nevoie, sa se dezvolte frumos si armonios!

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Poti sa mai cresti. Nu ai cum sa-ti influentezi decat in foarte mica masura cresterea. In 2-3 ani poti ajunge la 1.60m
Nu te chinui sa arati mai matura. Peste 10 ani vei dori sa arati mai tanara. Daca te gandesti un pic, noi consideram frumoase fetele care au atributele tineretii (ochi mari, piele fara cusur, par matasos etc.).

| Justme1997 a răspuns:

Ai doar 13 ani, foarte posibil sa mai crești de la sine. Poate ajuta si un sport daca faci. Si eu am încercat și tot am ramas cu 157 cm la 21 de ani. Ieri m-a intrebat un controlor dacă sunt elevă

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mare chestie, eu am 23 și 1, 50. Ghici ce: nimănui nu-i pasă. Încetează să te compari cu alții și să interpretezi așa negativ tot ce auzi. Ce dacă pari mai tânără? Asta să fie ultima ta problemă în viață. Rău era dacă arătai de 20 la vârsta ta. Ți se pare că ești singura fată mică de înălțime din lume? Media în Romania e de 1, 60 cm la femei și stai liniștită că 10 cm în plus nu ar face mare diferență.

| StevenMetalhead a răspuns:

Păi eu știu o fată care vroia tare tare să intre la poliție, dar îi trebuiau vreo 3 cm în înălțime, aceasta stătea arârnată de bară toată ziua pentru a se întinde. Știi, mușchii noștri sunt elastici, ei se pot mări oricum. Consider că baschetul, voleiul, sunt jocuri în care trebuie să sari mereu, de asemenea mai utilizează și coarda. Fă-ți și tu un plan...e clar că într-un an de zile mult nu te vei ridica, dar încearcă. Pune-ți acasă vreun măsurător în care îți vei nota lunar înălțimea. Faci sport, sari zi de zi(atent cu picioarele doar, căci poți să și te traumezi) și te dezvolți fizic. Dansurile populare în care tot trebuie să sari sau shuffle, dans moder ce tot utilizează săriturile. Eeei, uite câte metode.

Și da, pot și eu să-ți zic că ador mai mult fetele miticuțe și cei de jos tot așa pot zice, dar mă rog, trebuie să ne iubim pe noi în primul rând, iar pentru asta cineva aruncă kilograme, cineva le pune, etc.

Avem noroc că nu ești prea înaltă, în acel caz chiar nu știam ce să-ți spunem.

Bun. Spor la muncă, fă sport zilnic și...CREȘTE!winking laughing