| MayongoStamly20 a întrebat:

Deci, acum câteva luni ( 7-8 luni ) am mers la control la ochi pentru ca vedeam o pata transparenta cu ochiul stâng.
Mi-au zis ca nu am nimic si ca poate e de la calciu.
Acum vad 3 pete transparente cu ochiul stâng. Cand incerc sa mișc ochiul ca sa le vad cand stau drepte, ele plutesc si nu le pot vedea.
Ce sunt acestea?
Imi trebuie ochelari?
Mentionez ca stau pe telefon cam mult.
Ps. Am 11 ani acum.
Dau fundița.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Scrie undeva in Biblie că nu are voie pe TPU?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar trebui sa nu mai stai pe telefon deloc, ca sa nu mai vezi pete pe ochi.
In orice caz, nu-i normal si nici sanatos, ca un copilas de 11 ani sa aiba telefon si nici sa stea pe el.

PS Tu de fapt nu ai cont legal pe acest forum, pentru ca limita minima de varsta este de 12 ani.

| MayongoStamly20 explică (pentru Violleta2022):

Am văzut copii de 10 ani cu cont de TPUlaughingzi mi tu ca pe Facebook nu ii 18+ Si ca n au fetițele de 9 ani ( depresive ca vai le-a lăsat iubi bubi)
Totusi, toti colegii mei au tel.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, scrie in Termenii si conditiile folosirii acestui forum!

aici sunt conditiile LEGALE, care interzic accesul unui copilas sub 12 ani pe acest forum:
Obligaţii la înregistrare

"Este interzisa inscrierea minorilor cu varsta sub 12 ani.
Pentru minorii cuprinsi intre 12 si 16 ani (neimpliniti), TPU.ro solicita acordul parintilor/tutorelui in vederea inscrierii.
Utilizatorul are obligaţia de a furniza informaţii reale şi complete despre persoana sa atunci când completează formularul de înregistrare pe portal, la crearea unui cont de membru pe portal şi la accesarea serviciilor. În cazul în care există suspiciunea că aceste informaţii nu sunt reale, administratorul îşi rezervă dreptul de a restricţiona accesul utilizatorului respectiv la serviciile de pe portal. Restricţionarea accesului poate însemna ştergerea contului şi a tuturor informaţiilor pe care acesta le conţine, ştergerea opţiunilor definite şi înterzicerea accesului la toate serviciile.
De asemenea, utilizatorul îşi asumă întreaga răspundere civilă şi penală pentru informaţiile pe care le transmite sau le publica pe portal. FreeRoad SRL nu are şi nu poate avea nici o responsabilitate juridica faţă de informaţiile publicate sau transmise pe Internet de utilizatorii portalului"

sursa:
https://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

Adminul este instiintat si va lua masurile necesarea sa contacteze parintii copilasului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MayongoStamly20):

Ai vazut copilasi de 9-10 ani, pentru ca au mintit cand si-au facut cont si mai tarziu a iesit la iveala varsta.
LEGAL NU au voie!

Scrie aici:
https://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

Obligaţii la înregistrare

Este interzisa inscrierea minorilor cu varsta sub 12 ani. Pentru minorii cuprinsi intre 12 si 16 ani (neimpliniti), TPU.ro solicita acordul parintilor/tutorelui in vederea inscrierii.
Utilizatorul are obligaţia de a furniza informaţii reale şi complete despre persoana sa atunci când completează formularul de înregistrare pe portal, la crearea unui cont de membru pe portal şi la accesarea serviciilor. În cazul în care există suspiciunea că aceste informaţii nu sunt reale, administratorul îşi rezervă dreptul de a restricţiona accesul utilizatorului respectiv la serviciile de pe portal. Restricţionarea accesului poate însemna ştergerea contului şi a tuturor informaţiilor pe care acesta le conţine, ştergerea opţiunilor definite şi înterzicerea accesului la toate serviciile.
De asemenea, utilizatorul îşi asumă întreaga răspundere civilă şi penală pentru informaţiile pe care le transmite sau le publica pe portal. FreeRoad SRL nu are şi nu poate avea nici o responsabilitate juridica faţă de informaţiile publicate sau transmise pe Internet de utilizatorii portalului.

| MayongoStamly20 explică (pentru Violleta2022):

Eu am acordul părinților, deecihappy

| Celcestietot a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, dar ce rău face un copil de 11 ani de exemplu?

| MayongoStamly20 explică (pentru Violleta2022):

Si de unde are adminul nr-ul parintilor?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MayongoStamly20):

De la adresa ta unica de IP, se poate ajunge direct la casa si familia care detine acel IP.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Celcestietot):

NU am spus ca face rau, ci ca este ILEGAL!

Cititi termenii si conditiile forumului, care sunt impuse de Legea din Romania, nu impuse de mine, sau de altcineva:
https://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

| MayongoStamly20 explică (pentru Violleta2022):

Am inteleshappyDar nu prea Cred ca e o mare infractiune daca folosesc o aplicatiehappy, Totuși, fac 12 ani peste câteva luni.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MayongoStamly20):

Tu nu prea intelegi, ce inseamna ILEGAL, asa-i?

Daca scrie ilegal sa intri pe un site sub 12 ani, inseamna ca este INTERZIS prin lege, sa intrii pe acel site!

Nu are importanta cand faci 12 ani, important este ca ai mintit cand ti-ai facut contul, declarand ca ai deja 12 ani, ceea ce este ilegal!

| Celcestietot a răspuns (pentru Violleta2022):

Scrie undeva in Biblie că nu are voie pe TPU?

| Celcestietot a răspuns:

Poate că ai flocoane la acel ochi. Vezi ca în acest videoclip?

https://youtu.be/36elf-vOM-4

| MayongoStamly20 explică (pentru Celcestietot):

Dap doar ca la mine nu sunt linii drepte sunt ca un fel de cercuri si la mine sunt mai transparente.
Ce se poate intampla de la ele? trebuie ochelarii?

| MayongoStamly20 explică (pentru Celcestietot):

Da,doar ca sunt mai mari la mine si sunt doar 2 si cand incerc sa mișc ochiul ca sa ma uit fix la ele, se mișcă si ele dupa mine

| Celcestietot a răspuns (pentru MayongoStamly20):

Probabil ca ai flocoane, nu stiu sigur. Ai putea sa te duci la un oftalmolog ca sa te consulte, ca este in avantajul sanatatii talewinking!

| MayongoStamly20 explică (pentru Celcestietot):

Sa zicem ca am, ce se intampla de la ele si cum pot sa scap de ele?

| Celcestietot a răspuns (pentru MayongoStamly20):

Păi cauzele apariției sunt multe. Poți încerca să o lași mai moale cu privitul în ecrane, să mănânci normal și să te odihneștiwinking. Din cate știu eu, acestea pot rămâne chiar daca ai probleme cu ochii sau nu.

| MayongoStamly20 explică (pentru Celcestietot):

O sa imi trebuiască ochelarii?happy

| Celcestietot a răspuns (pentru MayongoStamly20):

As spune că sunt șanse de 75% să nu porți ochelari happy.

| MayongoStamly20 explică (pentru Celcestietot):

E binehappy