| DEADEND a întrebat:

Salut TPU,deci nu mai pot,ma doare în gât când înghit mâncare sau apa, astăzi e așa de rau încât nu pot sa mănânc nimic, sa vorbesc sau sa beau un ceai ceva.Ma ustura extraordinar de rau și nu pot înghiți nimic, pe Google am căutat și mi-a găsit simtomele de la amigdalita sau gâlci.Ieri nu am putut sa dorm deloc,de fiecare data când aproape adormeam înghițeam in sec din reflex și iar mă trezeam crying((. Nu pot sa consum nimic durerea e prea mare de la cea mai mică înghițitură.Sa nu mai spun ca salivez excesiv,și trebuie sa scuip dintr-un minut in altul,ca după dacă o să se strângă așa multa saliva va fi înghițită din reflex și ustura ca naibaaa. Sa nu mai spun ca ma doare capul și urechile,cat și partea de sus a gatului. Eu stau la sat, nu avem vreo farmacie și la dispensar doctorița vine doar joi si vineri, imi puteți spune cum sa fac sa nu ma mai doară, cred ca dacă o sa o mențin așa 2-3 zile voi muri prin deshidratare și subnutritizare...Help... sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bunica a stat tot la tara, de la ea am invatat tratamentul de gat, pe care-l folosesc totdeauna. L-am gasit cel mai eficace.

Pe o lingura de zahar tos, cu varf, se picura putin PETROL LAMPANT, incat sa se umezeasca. Cu respiratia retinuta se inghite in asa fel, ca sa se prelinga incet prin gat. Timp de cel putin o ora nu se bea si nu se mai mananca nimic!
Odata aplicata seara inainte de culcare, pana dimineata aproape totdeauna dispar problemele. Daca tatusi mai simti ceva, atunci se mai ia o lingura si dimineata, eventual si seara urmatoare.

Nu trebuie sa te sperie mirosul petrolului lampant, nu e nici pe departe asa rau cat durerea.

Cand durera a incetat, se mai poate face gargara cu apa calduta puternic sarata, dupa care se ling 3-4 linguri de miere de albine.

| untu a răspuns (pentru Bula):

Metoda zaharului cu petrolul lampant este pentru curatarea intestinelor contra limbricilor si a oxiurilor! Nu merge pentru gat, nu trebuie sa luam leacuri babesti dupa ureche!

| Bula a răspuns (pentru untu):

GRESIT!
Petrolul este un dezinfectant foarte puternic.
Pentru dezingfectarea gatului il folosesc de foarte mult timp.
Contra limbricilor si a oxiurilor nu am auzit pana acum, dar este posibil, tot datorat puterii puternice de dezinfectare ("ardere" a microbilor - si nu numai.

| untu a răspuns (pentru Bula):

Nu poate sa inghita asa zaharul ca-l doare! Ar merge o lingura de miere de albine! Cred ca mierea care se prelinge pe gat fara sa inghita amelioreaza durerea!

| untu a răspuns (pentru Bula):

Incercati sa luati o lingura de miere de albine si bagati incet in gura si lasati sa se prelinga in gat fara sa va inghititi, mierea de albina amelioreaza durerea de gat!

| Bula a răspuns (pentru untu):

Mierea de albine nu dezinfecteaza atat de puternic ca petrolul.
Daca nu poate inghiti o lingura de zahar inmuiat, atunci nici mierea n-o poate inghiti.
Mai mult, in asemenea caz extrem nu mai poate nici respira, deci nu discuta pe TPU, ci cheama 112.

| untu a răspuns (pentru Bula):

Eu? DEADEND trebuia sa cheme salvarea!

| GdX a răspuns:

Nasol de tine. Gargara cu saramura calduta. Daca totusi ai acces la o farmacie cumpara trachisan. E perioada infectiilor datorita schimbarilor vremii.

| untu a răspuns:

De ce stai pe TPU? Chemati salvarea daca durerea e asa de mare si sa va duca la urgente sa va consulte si sa va dea un diagnostic corect si sa va trateze cu un tratament imediat!

| justanotheruser99 a răspuns:

Anul acesta am făcut bronșită de 3 ori. Nu puteam vorbi, simteam ace in gat (mai bine zis o drujba laughing ) si aveam cam acelesi simptome, darve posibil sa ai si o viroza respiratorie (e sezonul lor). Ideea e ca eu mi-am făcut sirop cu miere topita si lamaie, iar o data la 4 ore luam cate o lingura. Mai beam si ceai de cimbrisor cu ghimbir (e antibiotic). Asta ameliora si febra. In 6-7 zile mie mi-a trecut complet, dar si petrolul lampant e eficient. Recomand si varianta lui #Bula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la farmacie si cere decasept pastile. Nu iti trebuie reteta si costa cca 6 lei o cutie. Sunt pastile pentru supt si are de mai multe feluri : simple, propolis sau lamaie. Sfatul meu este sa cumperi doua cutii. Ia maxim 5 pastile pe zi. Si eu alaltaieri am avut aceeasi problema asemanator cu a ta. Dar am luat decasept si m-a lasat.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu astepta doctorita, nici medicamente fara efect. Ai o infectie urita. Mergi la urgente. Daca esti minor, parintii tai pot chema ambulanta.

| jocker007 a răspuns:

Da.dupa cele spuse de tine este vorba despre o infectie cu un microb care necesit tratament medicametos.Ai nevoie de antibiotice care nu se elibereaza decat pe baza de reteta eliberata de medicul de famile. Diagnosticul dupa cele enumerate de tine poate fi de laringo-traheita acuta dar binenteles trebuie sa te vada un medic nu sunt eu in masuta sa-ti pun diagnostice.

| NoWay55 a răspuns:

Mai mult ca sigur ai puroi in gat mi s-a intamplat o data e nashpaa rau asa ca mai bine o rogi pe doctora de familie sa te dea cu albastru de metil in gat e super eficient.