| anonim_4396 a întrebat:

E normal sa nu am barba la 17 ani? Am doar mustata care nici aia nu se prea vede. Pot avea probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mie mi-a aparut pe la 22 laughing deci...e ok, si nici nu prea am cine stie ce barba, insa am cioc bogat rolling on the floor. Depinde, tatal meu are o barba deasa, in care rupi lama.La mine e rara si spre blond, chiar daca parul meu e castaniu, aproape jumate din barba e cu tenta spre blonda, dar mar og.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Depinde de fiecare organism in parte. Este normal. Unora le creste barba la acea varsta, altora nu. Nu este nimic anormal in asta big grin

Seara faina!

| Iuli122122 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Afirm, am 17 si nu am laughing)

| DoarBogdan a răspuns (pentru Iuli122122):

Incercati sa va luati puful ala daca aveti mereu, poate ajuta. Desi nu ar trebui sa influenteze cresterea parului, dar cine stie laughing

| RoCkKiD a răspuns:

Barba e genetica, la unii creste doar putin, la altii nu creste prin anumite locuri iar la altii nu creste deloc.

Tot ce poti face e sa mergi la medicul de familie si sa ii zici ca esti ingrijorat. O sa iti dea o trimitere pentru niste analize specifice iar daca alea ies ok n-ai ce sa-i faci, asta ai tras la loteria genetica.

| Iote a răspuns:

Nu. De ce sa ai probleme?

| RKBlue a răspuns:

Ce n-as da sa nu-mi fi crescut niciodata barba!rolling on the floor
Nu cred ca e o problema, dar daca vrei sa fii sigur poti face un control la medic(nu stiu exact care te-ar putea lamuri, intrebi la doctorul de familie)
Stiu insa si barbati de vreo 30 de ani fara barba(doi) si nu au probleme.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Este in functie de geneticul fiecarei persoane, unora le creste foarte repede parul, barba iar altora foarte greu, unii se barbieresc o data la doua zile si altii o data la doua saptamani, avand barba la fel de mare ca a celor care o dau jos din doua in doua zile.

Nu, nu reprezinta o problema de sanatate.

Cunosc persoane care au incercat sa se dea cu ulei de ricin si nu au avut nici un rezultat.
Incearca sa te barbieresti mai des si poate o sa iti creasca, desi nu prea cred.

| Iuli122122 a răspuns:

Zi mersi ca ai laughing eu pl laughing mai am de asteptat cred...