| RatuscaCeaUrata a întrebat:

efectiv a inceput sa-mi fie scarba de tenul' meu sad
Peste 2 zile plec la o nunta, dar nu pot frate, am niste cosuri pe fata, va rog ajutati-ma sa le indepartez cat mai repede dupa tenul meu sad Multumesc Anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WeaponGirl a răspuns:

Buna! in doua zile nu cred ca se poate. Eventual sa iti faci o masca de fata cu bicarbonat de sodiu alimetar sa ti le usuce si cand mergi la nunta aplici un fond de ten, nu prea ai ce sa faci. Dupa ai putea sa itiiei un sapun cu sulf de la plafar (5 lei) si o crema de galbenele tot de acolo (3-4 lei), astea sunt cele mai bune din cate stiu eu pentru cosuri si o sa vezi rezultate destul de rapide. Poate ar trebui sa ai grija si la alimentatie, bea cat de multa apa poti ca sa iti cureti corpul de toxine. Mi poti sa iti faci si o "sauna" la fata, pui apa fierbinte (eventual cu sare) intr-un lighean, iti acoperi capul cu un prosop si stai cu fata la auburi, asta iar o sa iti usuce cosurile. Sau daca ai soare, stai putin la plaja sau da o fuga 5 minute la solar...mare lucru nu poti sa faci intr-un timp asa de scurt, cel mai bine este sa iei dupa, masuri pe termen lung! spr ca te-am ajutat! Bafta :X

| WeaponGirl a răspuns (pentru WeaponGirl):

Scuze de greseli sunt out of time! laughing))))

3 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Buna. In 2 zile nu o sa rezolvi mare lucru.
Incearca sa iti dai seara cu o mica solutie:
Piseaza o aspirina, adauga cateva picaturi de lamaie si aplica pe fata MAXIM 5 minute (nu mai mult ca arde pielea). Te clatesti cu apa si apoi, pentru semnele de la cosuri, tai o lamaie in 2 jumatati si pe una din ele pui zahar.
Masezi bine fata si apoi clatesti cu apa.
La nunta te poti da cu fond de ten si pudra pentru a acoperi cosurile.

| prototype77 a răspuns:

Salut.
Coşurile sunt ceva normal la varsta adolescenţei.
Practic, nu cred că se poate să îţi dispara coşurile în 2 zile.
Şi, nu trebuie să îţi fie "scârbă" de tenul tău, pentru că este ceva normal şi nu eşti singura persoană care are coşuri.