| Anonimul54287654098 a întrebat:

Eu de când m-am născut am o problemă care consider că e destul de gravă,moștenită de la mama mea,adică si ea are această problemă. Problema este că îmi transpiră extrem de des si de mult mâinile si picioare,in special mâinile. Si ma deranjează chiar tare fiindcă trebuie sa ma spal mai tot timpul pe maini si nici nu e prea eficient pentru că peste câteva secunde transpiră la loc si mi se umflă in multe cazuri, chestia asta se poate remedia? Si de preferat sa nu fie foarte scump, adică banii nu mă dau afară din casă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
33 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Transpiblock
https://www.google.com/search?q=transpiblock
cred ca e cea mai buna solutie pentru tine, te dai cu el in zonele in care transpiri si blocheaza transpiratia, insa cat de eficient e si de cate ori trebuie sa te dai habar nu am (ca sa nu vorbim ca pe picioare, mai greu cand nu esti acasa), doar am auzit de el, pentru ca si eu am problema asemanatoare, dar pe tot corpul, nu numai pe maini si picioare

| Bruno92 a răspuns:

Afectiunea se nuneste hiperhidroza si se trateaza din pacate doar cum a mentionat un user mai sus. fa o vizita la un internist si vezi cum sta treaba.

| Dana2103 a răspuns:

De la mastur.bare excesiva

| doctorandus a răspuns (pentru Dana2103):

Dana2103: Aceeasi intrebare ca si pentru Andresso.

| Dana2103 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu cred ca tu traiesti in lumea ta. Nu poti accepta alta parere in afara de a ta. Chiar daca este sau nu dovedit, sunt oameni care au astfel de manifestari neuro endocrine din cauza masturbarii, cu siguranta.

| doctorandus a răspuns (pentru Dana2103):

Citez din Elena Ceausescu: Dovada, dovada!

Ma rog, singura ai recunoscut ca nu ai nicio dovada. Asa ca de ce pretinzi ca ai sti un lucru pe care de fapt nu-l stii? Nu-l poti sti tocmai pentru ca nu exista dovezi pe tema asta.

| doctorandus a răspuns (pentru Dana2103):

Exista o singura cercetare legata de onanie + hiperhidroza: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1129391/

Din nefericire, a fost publicata intr-o revista de psihanaliza, nu este trecere in revista, deci nici macar nu poate fi luata-n serios drept cercetare medicala valabila dupa regulile Wikipediei cu privire la sursele de informatii medicale.

| Dana2103 a răspuns (pentru doctorandus):

Esti fixist. Nu e nimic adevarat daca nu ti se demonstreaza tie.

| doctorandus a răspuns (pentru Dana2103):

Nu mie, ci comunitatii stiintifice.

E o chestiune foarte simpla de epistemologie: daca nu exista cercetari (plural) publicate pe tema asta nu stie nimeni cum stau lucrurile. Deci nu poti sti nici tu ceea ce sustii ca ai sti.

Si nu poti sti pentru ca nimeni, niciodata nu a facut cercetari medicale cu privire la corelatia dintre onanie excesiva si hiperhidroza. Aceste cercetari lipsesc cu desavarsire din literatura medicala profesionala. Iar cercetarea psihanalitica de care vorbeam discuta fobia de hiperhidroza (hidrozofobia), nu hiperhidroza ca atare.

Eu am citit de la un cap la altul toate articolele medicale despre corelatia dintre onanie si hiperhidroza. Si este foarte simplu de facut acest lucru, deoarece multimea acestor articole este multimea vida. Este un adevar gol (sau vid), cum se numeste in logica.

| doctorandus a răspuns (pentru Dana2103):

"If students of the nature of science are in agreement on anything, it is that science is a communal activity. The individual scientist may indeed formulate a particular theory explaining some phenomenon. But that explanation does not really enter the domain of science until it has been scrutinized, criticized, and tested by his or her colleagues in the relevant discipline. And, when the colleagues in a particular scientific discipline are in well-nigh complete agreement on the validity of some given explanation, it comes close to a form of scientific lunacy to proclaim the learned majority opinion wrong and to advocate some explanation that they emphatically reject."

Albert, Leon H. (1986). „"Scientific" Creationism as a Pseudoscience". Creation/Evolution Journal. National Center for Science Education. 6 (2). ISSN 0738-6001. Accesat în 21 noiembrie 2019. "Leon Albert received his master's degree from the University of California at Los Angeles and is a professor of anthropology at East Los Angeles College."

| doctorandus a răspuns (pentru Dana2103):

Ia spune: ai citit undeva ca exista o corelatie intre onanie si hiperhidroza sau e halucinatie proprie?

Eu cand am zis ca nu exista nicio dovada am vorbit serios: in literatura medicala nu exista nimic despre ce sustii tu. Un medic caruia ii spui de corelatia respectiva te va trimite la psihiatru. Nu e o gluma si nici nu e menit drept jignire.

Deci: de unde stiu ca tu nu stii ce sustii? Pentru ca niciun cercetator medical n-a scris nimic, niciodata, pe tema asta. Deci nu ai de unde stii o asemenea sustinere stiintifica, din moment ce n-a fost cercetata niciodata, de catre nimeni. Ce afirmi tu nu face parte din stiintele medicale.

Tu sustii o afirmatie lipsita de orice dovada. Nu eu trebuie sa dovedesc ca e falsa, ci tu trebuie sa aduci dovezi publicate cu peer-review pentru sustinerea ta. Povara dovezii nu e asupra mea, ci asupra ta, ca tu sustii ca stii un lucru pe care de fapt nu-l stie si nu l-a stiut nimeni, niciodata, din punctul de vedere al cunoasterii stiintifice. Tu sustii ca ai cunoaste un lucru care in momentul de fata nu se poate cunoaste stiintific, pentru simplul motiv ca nu e mentionat nicaieri in literatura stiintifica.

Simplu: din moment ce in literatura stiintifica nu exista nimic despre asta, nici tu nu stii despre ce vorbesti. Nu exista cunoastere stiintifica nemediata de literatura stiintifica.

| Dana2103 a răspuns (pentru doctorandus):

Pana una alta, eu nu ti am raspuns tie la nicio intrebare. Spune i toate astea cui este interesat.

| Andresso a răspuns (pentru Dana2103):

Lasa-l ca e dus cu pluta, el traieste pe alta planetă.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Dana2103):

O prostie mai mare nu puteai sa spui. Eu zic sa te duci cu capul la curatat.

| Dana2103 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Va atacati aiurea, veniti voi cu pareri net superioare

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Dana2103):

Logica propozitiei si frazei este de Gâgă. La fel si gandirea ta.

| Dana2103 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Du te si spune i asta cuiva caruia ii pasa

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Dana2103):

Unei persoane ca tine nu-i pasa de ce zic altii, ca atat o duce mintea.

| Dana2103 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ai frustrari. Rezolvati le in alta parte. Nu te pot ajuta

| MirceaBadeaChiarEl a răspuns (pentru Dana2103):

Ti s-a scurs creierul in buze de aberezi asa?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Dana2103):

Eu nu am nici o frustrare. Dar tie ti-au zis trei pana acum ca delirezi. E zicala romaneasca: Daca iti zice un om ca esti beat, nu-l baga in seama. Daca iti zic doi, sa te gandesti ca au dreptate. Daca iti zic trei, du-te si te culca.
Tu chiar nu-ti dai seama cat esti de ridicola?

| Dana2103 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Poti sa ti urmezi sfatul, culca te si nu mai sta de grija altuia

| Dana2103 a răspuns (pentru MirceaBadeaChiarEl):

Te bagi si tu in seama cu mine?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Dana2103):

Chiar nu-ti dai seama cat de dusa esti? Esti un limbric cu ochi.

| doctorandus a răspuns (pentru Andresso):

E foarte simplu, mosule: ceea ce pretindeti voi ca ar fi fapt stiintific nu este fapt stiintific. Pe verificatelea (adica am verificat deja in motorul de cautare medical al guvernului SUA ca asa e).

| Dana2103 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

La cum te exprimi, imi dau seama cu cine stau de vorba. Nu e importanta parerea ta pentru mine asa ca nu te mai pronunta, stai in banca ta acolo

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Dana2103):

E site-ul tau sau a lui mama-ta de imi ceri sa nu ma mai exprim? Impotriva unor prostii ca ale tale nu ma pot abtine sa nu ma exprim. dar nu mai vreau discutii cu tine, ca tata mi-a zis ca daca ma prinde un prost de poala hainei sa o tai si sa fug.

| Anonimul54287654098 explică (pentru Dana2103):

Stiti,v-ati putea certa altundeva lol

| doctorandus a răspuns (pentru Dana2103):

Pentru a nu lua in calcul si a pune pe aceeasi treapta tot felul de teorii filosofice, avem la dispozitie anumite instrumente, precum:
- briciul lui Occam: explicatiile simple sunt mai probabile a fi corecte, decat cele care au presupuneri suplimentare
- briciul lui Hitchens: ce poate fi afirmat fara dovezi, poate fi infirmat fara dovezi
- sabia laser inflacarata a lui Newton: ce nu poate fi dovedit experimental sau pe baza observatiei nu merita a fi dezbatut.

| Andresso a răspuns:

Masturbar.e excesiva

| doctorandus a răspuns (pentru Andresso):

Andresso, suferi de pshioza sau schizofrenie?

| AnastasiaSt a răspuns:

Mergi la farmacie si explica problema. Ai nevoie de statul unei persoane avizate, doctor sau farmacist. O sa-ti dea o solutie sa te dai.

| LaElly11 a răspuns:

Bună! Din câte știu problema aceasta se poate rezolva prin injectare cu toxina botulinică. Efectul nu e permanent și trebuie repetată procedura la o anumită perioadă de timp.