| Mmaannuu111 a întrebat:

Eu de vreo 2 săptămâni am inceput sa beau cafea de la automat cam de 2 ori pe zi si dupa acele 2 săptămâni am simțit într-o seară o durere la ficat cand respiram. După o săptămână de cand am simțit acea durere a început sa mă doară ficatul mai des. Știți ce medicamente as putea lua? Sau dacă e grav? Orice informație m-ar putea ajuta.Menționez ca am 16 ani. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Durerea o sa dispară in scurt timp. Mergi la farmacie și o sa îți dea niște pastile pentru astfel de dureri.
Dar nu te mai juca cu cafeaua. Eu msi beam din când in când cappuccino de la automat (care are putina cafea). Apoi intr-o zi am văzut un automat cu pahare mari, mult mai mari decât cele obișnuite, am luat o cafea de acolo (tare) și mi-a fost rău o săptămâna, niște simptome insuportabile de am zis ca nu îmi mai trebuie niciodată. Dacă îți face rău cafeaua, stai departe de ea.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu mai consuma nimic din automatele acelea. Apa aceea este o apa statuta si are un microb care multi oameni il au, traiesc cu el si nu poate fi eliminat din organism.
Tu trebuie s amergi la un control medical -la medicul de familie care iti va ttrimitere catre un specialist. Fara control medical nu stii exact ce ai, si nu se stie de ce medicament ai nevoie pentru tratament. Medicamentele afecteaza ficatul; si daca le iei asa de capul tau mai rau iti faci.
Repet: nu mai lua nimic de la tonomatele acelea, nici ceai macar, pentru ca temperatura respectiva nu este suficienta pentru a distruge microbii care se formeaza in apa aceea statuta.

| Donsavas a răspuns:

Nu iti recomand sa iei pastile fără prescripție la nicio varsta. Renunta la cafea ca iti afectează mult mai multe organe.

| Rotazi a răspuns:

Nici un medicament. Renunta la cafeaua de la aparat. Daca iti trebuie cafea, mergi cu ea facuta de acasa.