| alexSMK444 a întrebat:

Eu fumez de 8 ani si in ultima perioada vreau sa ma las dar de fiecare data cand nu fumez o zi sau 2, sau fumez doar 3 4 tigari pe zi am o durere intepatoare la plamani care se accentueaza pe parcursul zilei, stiti cumva din ce cauza sau cum as putea face sa nu ma mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Poate mai incearca si plamanii aia sa se vindece, de aceea te dor. Continua sa te lasi de fumat, nu te lăsa acum ca vezi ca te inteapa plamanii.
Mai cunosc eu pe cineva care incerca sa se lase de baut si se plangea ca de cand nu mai bea, a inceput sa il doara ficatul, asa ca s-a apucat iar. Incerca saracul ficat sa se vindece dupa atata bautura si el sustinea ca era mai bine cand bea pentru ca nu il durea.

| badpanda a răspuns:

Treaba poate sa fie destul de nasoala.Lasa-le naibii de tot si fa-ti niste controale mai amanuntite la plamani.

| Lili4535 a răspuns:

"doar 3-4 pe zi?!" pai maxim 5 fumam eu cand eram fumatoare...eu zic sa renunti de tot la ele daca vrei sa te lasi. nu exista ma las treptat, azi fumez doar una doua, maine niciuna. te lasi si-ti pui ambitia. am fumat 5 ani si acum mi-am dat seama ca e cea mai mare prostie: platesti sa te distrugi singur. nu stiu de ce te dor plamanii, eu nu am avut decat tuse. in piept m-a durut ft putin si acum sunt foarte bine. Poate ar trebui sa vorbesti cu medicul de familie

| StrongHeart a răspuns (pentru Lili4535):

Sunt oameni care fumeaza 2 sau chiar 3 pachete la zi.

| Lili4535 a răspuns (pentru StrongHeart):

Doamne...de un pachet am mai auzit dar 2-3...si eu fumam dar incercam sa nu exagerez si ma bucur ca am reusit sa scap de nenorocitele alea de tigari.

| StrongHeart a răspuns (pentru Lili4535):

Bravo,cea mai buna decizie.Si eu am facut la fel.