| JustinaNecula a întrebat:

Ieri mama mea a fost intepata de o viespe sau albina,ii s-a umflat locul unde a fost intepata si a avut cateva mancarimi,m-am uitat sa vad daca are ac sau cv, si am scobit cu penseta dar nu era nimic, si dupa am inceput sa storc zona ca pe un cos. Dupa vreo 10 min am citit pe net ca nu e bine sa faci asa pentru ca imprastii veninul.In rest mama e ok, nu o doare, dar sper sa nu se agraveze sau cv.Ce fac intr-o asemenea situatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Daca e viespe nu lasa ac, daca e albina lasa un ac si e mai periculos ca trebuie scos acul, fiind mai mult venin, acul trebuie scos iar daca e viespe spirt /apa rece si atat, veninul intra in sange rapid

| JustinaNecula explică (pentru RAY):

Aha,eu nu am vazut niciun ac, e o mica gaurica rosie

| RAY a răspuns (pentru JustinaNecula):

Atunci a fost o viespe, aveti grija ca nu e de gluma cu ele

| JustinaNecula explică (pentru RAY):

Aha.Multumesc pentru tot!

4 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

Dacă nu s-a întâmplat nimic până acum e în regulă.
Dacă era alergică, putea să sufere un șoc anafilactic sau vreo altă reacție alergică.