| NicusorBarbu a întrebat:

Imi petrec multe ore in fata monitorului ca orice adolescent, azi cand m-am ridicat m-a durut in partea dreapta a coastei pentru cateva secunde, apoi a disparut durerea.Nu cred ca as suferi de o afectiune a ficatului pentru ca nu sunt gras(dimpotriva, sunt chiar slab), nu consum alimente considerate "grase" sau alte alimente care ar putea dauna ficatului.Am renuntat la sucuri de cateva luni in favoarea apei plate si ceaiurilor naturale.Mananc de cel putin de 3 ori pe saptamana salate.In plus nu consum alcool, nu fumez. Vreau sa mentionez ca mananc multe fructe si legume si incerc sa evit alimente nesanatoase.Ce parere aveti? S-ar putea sa fie pentru ca m-am intins?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie din cauza oboselii!
Incearca sa dormi sanatos, pentru ca privind corpul de somnul sanatos si de producerea de serotonina si melatonina, care se produce doar intre orele 10 seara si 2 noaptea, duce la probleme grave de sanatate.
Tu mergi in pat la ora 10?
Daca nu, atunci este cazul sa-ti ajustezi somnul si sa nu mai petreci noaptea in fata monitorului, ca sanatatea, te costa viata!

| NicusorBarbu explică (pentru Violleta2022):

Cred ca ai dreptate, eu sunt activ in general noaptea si ma culc pe la 3 dimineata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NicusorBarbu):

Imagineaza-ti ce se intampla cand noapte de noapte tu nu mai primesti serotonina si melatonina... incepi sa te simti foarte obosit, apartic, apare depresia, pentru ca serotonina este secretata pentru fericirea ta si treptat-treptat sanatatea ta se degradeaza si ajungi prin spitale, incercand sa vezi ce este rau cu tine.
Somnul de noapte, intre 10 si 2 noaptea, sunt vitale sanatatii mentale si fizice. Fa ce trebuie acum, ca sa nu suferi mai tarziu.

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poate sa fie din cauza ca ai stat intr-un fel anume sau sa fie de la fiere dar daca nu ai greata si nu te balonezi slabe sanse.