| QuikQ a întrebat:

Imi poate da si mie niste sfaturi cum as putea sa slabesc? Imi propun sa slabesc pana la anul, am 14 ani fara 2 luni si 1.65 si cam vreo 70-75kg. Pot renunta la dulciuri,dar nu pot manca legume, pentru ca nu imi plac.
Imi puteti recomanda si niste mese pe care sa le mananc in fiecare zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| annempx a răspuns:

Trebuie sa te si apuci sa-ti numeri caloriile pe care le mănânci zilnic, Poti folosi aplicatia MyFitnessPal
Luni.
Mic dejun: un ceai si un măr (50 calorii)
Prânz: salata de fructe (bol mare cât sa iti ajunga care face maxim 200 de calorii)
Gustare (daca ai nevoie): un iaurt sau un fruct la alegere (maxim 100 calorii)
Cina: o banana si limonada (cam 130 calorii)

Marti:

Mic dejun: un pahar de lapte cu 2 biscuiti (cam 70 calorii)

Prânz: Piure de cartofi sau o portie micuța de cartofi copti si o bucatica de carne de pui la grătar (max 200 calorii)

Cina: 2 fructe la alegere si un lapte batut (cam 150 de calorii împreună)

Miercuri:
Mic dejun: 1 ou fiert, o limonada, 1 fruct la alegere (cam 250 calorii)
(Si pentru ca mic dejunul este destul de mare, urmeaza doar o gustare)

Gustare: un iaurt si Daca vrei, 2 biscuiti (100 calorii)

Cina: 2 felii de pâine prăjită cu cascaval, sau ce vrei tu (asta ar face maxim 250 calorii)

Joi:

Mic dejun:
Un fruct la alegere si un ceai (maxim 70 calorii depinde ce fruct.)

Prânz: un ou prăjit cu o salata de fructe, portie normala ( cam 300 calorii)

Cină: un iaurt si niste saratele (cam 150 calorii).

Vineri:
Mic dejun: o cană cu ceai.(0 calorii)
Prânz: o supa (200 calorii)
Gustare: Orice dulciuri vrei tu dar sa fii atent/a sa nu depăsească 300 calorii
Cină: o bucata de peste cu lămâie (maxim 200 calorii)

Sâmbătă:
Mic dejun: un iaurt cu 3% grăsime, un ceai sau o cană cu lapte (cam 100 calorii)

Prânz: 100 g de piept de pui la grătar cu 100 g de piure de cartofi ( 300 calorii)

Cina: o salata de fructe (cam 200 calorii )

Duminica:
Mic dejun:un ou fiert si o cană cu ceai
Prânz: o supa ( maxim 300 calorii)
Cina: 2 fructe la alegere, un iaurt grecesc (200 calorii)

Sper ca te-am ajutat,
Am stat cam 30 de minute la dieta asta =) funda?

6 răspunsuri:
| T2LS a răspuns:

Nu există "mese recomandate pe care să le mânânci". Grăsimea acumulată în plus pe tine este din cauza faptului nu că mânânci nesănătos, că mânânci mai mult decât consumă organismul tău. Combinația perfectă pentru slăbit este reducerea, puțin la început, a 100-150 de calorii din dieta ta. Poți folosi site-ul https://www.iifym.com/ pentru a-ți stabili valorile pentru fiecare macronutrient pe care trebuie să-i consumi zilnic, din punct de vedere al înălțimii, activitatea zilnică, vârstă, greutatea la care vrei să ajungi și așa mai departe. Dacă ai o rețetă pe care vrei să o încerci, ai nevoie de puțină engleză (sau google translate) și de site-ul https://www.myfitnesspal.com/. Cu ajutorul site-ului îți poți stabili fiecare legumă, bucată de carne, fiecare lucru pe care-l pui în mâncare și să afli câți macronutrienți are fiecare îmbucătură din mâncare. Site-urile sunt menite să-i ajute pe oamenii care vor să slăbească să o facă într-un mod eficient și fără să facă restricție a alimentației. Ai 14 ani, așa că o dietă în cazul tău nu este recomandată (pentru că cele mai multe îți spun să mânânci un anumit fel de mâncare, iar organismul tău are nevoie puțin din toate categoriile de alimente (aproximativ). Pe lângă asta, ai o interfață simplă și poți să calculezi precis ceea ce vei urma să mânânci ținând cont de macronutrienții și caloriile pe care le-ai primit de la primul site. Dacă nu ai încredere în site-uri, deși nu ai motiv de îngrijorare, și vrei să slăbești după tine, tot ceea ce trebuie să faci este să îți cumperi un cântar (pentru a te cântări pe tine) și unul alimentar (pentru a cântări cantitatea de mâncare pe care o mânânci în gramaj). Iar aici intervine din nou site-ul myfitnesspal, pentru că fiind la început îți va fi greu să știi aproximativ cam ceea ce mânânci în fața ochilor. Poți să mânânci și un hamburger fără să îți faci griji de grăsime (bineînțeles, unul nu zece și nu este sănătos). Trebuie să înțelegeți că organimsul depune grăsime atunci când stăm când consumăm mai mult decât ardem (calorii). Nu există diete miraculoase și mai ales să crezi că poți slăbi doar cu un fel de dietă. De asemenea, am remarcat următoarea problemă la tine: "nu pot manca legume, pentru ca nu imi plac." - legumele sunt sănătoase, mai sănătoase decât o bucată dulce și afumată de salam din comerț. De fapt, îți pot salva viața de multe ori, așa că dacă le vei consuma nu vei avea de pierdut. Dacă ții la sănătatea ta, nu merge cu nu îmi place.

| Skiller1997 a răspuns:

Degeaba vrei sa slăbești și să renunți la dulciurile de zi cu zi, dacă nu renunți și la restul hranei care îți pune sănătatea în pericol.
Caută informații pe sfântul Google despre alimentația sănătoasă Low-carb (dieta hipocalirică). Dulciuri se pot prepara cu făinuri fara gluten, proteine, îndulcitori, zahăr de ștevie sau eritrit etc. Eu am ținut aceasta dieta și am slăbit 7 kg in 2 luni doar cu jogging, fără o zi de sală. Totul depinde de fiecare corp, cate arderi de calorii are per zi. Cu dieta asta nu te înfometezi deloc. Îți calculezi cate calorii trebuie sa consumi în prima săptămână, apoi mai scăzută pentru a slăbi mai mult. httporii.oneden.com/calculator-calorii/
Eu am inceput de la 1700-1900 calorii pe zi prima săptămână, apoi am redus la 1400-1500 și ajunsesem la 1000-1200. Există aplicații unde îți planifici meniul pe zi, îți poți face propriul meniu cu ceea ce-ți place și dacă te ții de el, vei avea randament.

| BAD17 a răspuns:

Luni
Mic-dejun:2 ouă fierte şi o portocală
Prânz:2 cartofi dulci şi 2 mere
Cină:o salată cu pui
Marţi
Mic-dejun:2 ouă fierte şi un grapefruit
Prânz:Legume verzi şi piept de pui la grătar
Cină:o salată verde cu lămâie, 2 ouă fierte
Miercuri
Mic-dejun:2 ouă fierte şi un pomelo
Prânz:Brânză slabă, o roşie şi un cartof dulce
Cină:Salată cu pui

Joi
Mic-dejun:2 ouă fierte şi un fruct, la alegere
Prânz: o salată de fructe
Cinătongueui la cuptor cu salată
Vineri
Mic-dejun:2 ouă fierte şi o portocală
Prânz:2 ouă fierte şi legume la aburi
Cinătongueeşte la grătar cu salată
Sâmbătă
Mic-dejun:2 ouă fierte şi un grapefruit
Prânz: o salată de fructe
Cină:o salată de legume
Duminică
Mic-dejun:2 ouă fierte şi un pomelo
Prânz:Salată de roşii şi pui
Cină:Legume la grătar Slabesti 10kg in doua saptamani

| BAD17 a răspuns:

Luni
Dimineata: o jumatate de ceasca cu suc de portocale; un ou; o felie de paine; o jumatate de ceasca de iaurt; un ceai cald neindulcit.
Pranz: 150 g de ton (daca e din conserva, scurgeti bine de ulei); salata de legume cu o lingurita de maioneza si o lingurita de smantana; un ceai cald.
Gustare: o ceasca de iaurt.
Seara: 180 g carne de pui fiarta; salata de legume cu o lingura de ulei de masline; un mar mic; un ceai fierbinte.

Marti
Dimineata: o portocala; un mic bol cu cereale fara zahar; o jumatate de ceasca de iaurt; un ceai cald.
Pranz: 160 g de carne de pui fiarta; salata de legume; o felie de paine; o jumatate de ceasca de iaurt; un ceai cald.
Gustare: o jumatate de ceasca de salata de morcovi si telina (facuta cu o lingurita de ulei).
Seara: 200 g de ton; salata de legume fierte; o piersica; un ceai cald.

Miercuri
Dimineata: o jumatate de grepfrut; 50 g de branza; o ceasca de iaurt; o felie de paine.
Pranz: omleta cu ciuperci (doua oua si o jumatate de ceasca cu ciuperci); salata de legume; o felie de paine; o jumatate de ceasca cu smantana; un ceai cald.
Gustare: Doua mere.
Seara: un ou fiert tare; salata de legume cu o lingura de ulei de masline; o portocala.

Joi
Dimineata: o piersica; un mic bol cu cereale fara zahar; o jumatate de ceasca de smantana; un ceai cald.
Pranz: 100 g de branza; salata de legume cu doua linguri de ulei de masline; o felie de paine; o jumatate de ceasca de smantana.
Gustare: O portocala.
Seara: 200 g de ton; salata de legume; o jumatate de ananas; un ceai fierbinte.

Vineri
Dimineata: o jumatate de ceasca cu suc de portocale; un ou fiert tare; o felie de paine; o jumatate de ceasca cu iaurt; un ceai cald.
Pranz: 150 g de ton; o felie de paine; o jumatate de ceasca cu smantana.
Gustare: un mar.
Seara: 150 g carne de pui fiarta; salata de legume cu o lingura de ulei de masline, un ceai fierbinte.

Sambata
Dimineata: o jumatate de grepfrut; un bol de cereale fara zahar; o jumatate de ceasca cu smantana; un ceai cald.
Pranz: 100 g de branza; salata de legume; o felie de paine; o ceasca cu iaurt.
Gustare: o piersica cu o ceasca de iaurt.
Seara: 200 g ficat de pasare fript; salata de legume; o portocala; un ceai fierbinte.

Duminica
Dimineata: 50 g de branza; un ou fiert tare; o felie de paine; un ceai cald.
Pranz: 200 g de ton, doua rosii, o felie de paine, 50 g cascaval.
Gustare: o portocala.
Seara: 150 g de carne de pui fiarta; salata de legume cu o lingura de ulei de masline; o jumatate de grepfrut; un ceai fierbinte. Slabesti 4 kg in 7 zile.

| BAD17 a răspuns:

Sau poti incerca sa mananci doar fructe o saptamana si sa nu despasesti de 1500 de calorii daca vrei sa slabesti. Luni o salata de fructe de dimineata la pranz un mar si seara un iaurt cu o banana.si tot asa poti sa-ti faci programul cum vrei

| QuikQ explică (pentru BAD17):

Imi poti recomanda ceva fara legume?