| anonim_4396 a întrebat:

in aceasta mini vacanta de iarna nu prea dormeam, adica ma culcam la 6:00 si ma trezeam seara si tot asa. De cateva zile nu mai pot sa stau treaz, adica la 19 ma ia somnul, iar ziua urmatoare la 6, 7 sunt in picioare. nu-mi prea convine imi puteti da niste sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trezeste-te in continuare la 6 dimineata, este o ora buna, care iti permite un inceput bun de zi. Fii foarte activ si, la 7 seara cand te ia somnul, iesi afara si fa 10 minute de exercitii in aer liber (de exemplu mers rapid sau alergare). Apoi intra in casa si fa o activitate care sa iti solicite mult atentia si concentrarea pana in jurul orei 22, dupa care fa-ti ritualul obisnuit de somn (dus, spalat pe dinti, citit, etc) si culca-te.

| vocea a răspuns:

Floarea pasiunii (Passiflora incarnate): calmant şi sedativ natural, folosit în tratarea anxietăţii şi a insomniei.
Muşeţel (Matricaria recutita): de mii de ani, muşeţelul a fost folosit cu succes în tratatea tulburărilor de somn, datorită proprietăţilor sale calmante.
Kava (Kava Kava Root, Piper methysticum): această plantă nu dă dependenţă şi este foarte eficientă în combaterea insomniei.
Ciuboţica cucului (Primula officinalis): fă-ţi o infuzie din 15g de flori, la un pahar de apă clocotită. Se ia câte o lingură, de 3-4 ori pe zi, cu 30 de minute înainte de culcare.
Hamei (Humulus lupus): infuzie dintr-o lingură de conuri de hamei la 200ml de apă clocotită. Se bea seara, înainte de culcare.