| n0rthestside a întrebat:

Bun, deci inainte de povestea asta care e foarte ciudata vreau sa spun ca am 14 ani si nu sufar de insomnii.

Deci in timpul scolii eu de luni pana vineri ma culcam la ora 11 si stateam mai mereu in pat cu telefonul pana la ora 12 si apoi adormeam dupa 15 minute si ma trezeam normal la ora 7 cand aveam scoala. Dar sambata seara ma lasa maica-mea sa stau mai mult seara si mereu stateam cam pana la 4 -5 noaptea si apoi ma culcam si ma trezeam la ora 3-5 cel mult dupa masa..si cand era duminica sa ma duc a doua zi la scoala ma culcam la 12 si ma trezeam normal.

Ei fiind vacanta asta mare avand liber mai mereu fara teme si fara chef de invatat si doar jucat si pe-afara pierdeam noptile de exemplu stateam mai toata ziua pe pc si seara pana la 4 -5 si ma trezeam tot la 3-5 dupa masa.Ei tot asa pana cand am zis sa nu tot stau asa tarziu si m-am bagat in pat pe la 1 ...Am inchis ochii pana la 2 eram tot treaz. ...am zis sa ma uit la tv. Tot asa nu mergea s-a facut aproape 3 apoi am zis ce drc..hai ca mai stau pe pc m-a apucat ora 5 si mi-a venit somnul, m-am bagat direct in pat si m-am trezit pe la ora 6 :l si de-atunci chiar nu pot dormi pe la ora 1 si mi-e frica ca incep scoala imediat si eu am probleme haotice cu dormitul si nu sufar de insomnii sau cacaturi de genul. Poate s-a obisnuit corpul, cum pot sa scap de asta? [e ora 4:30am si am terminat de scris biblia asta.]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SSaiyan a răspuns:

Salut! asta mi s-a intamplat si mie, stingeam calculatorul pe la 3 apoi stateam la tv pana la 5 si ma intrebam de ce nu pot sa dorm.
Iti spun cum am rezolvat asta, acum dorm de la 10-11 fara probleme
La ora 10 te pui in pat, stingi calculatorul cu o ora mai devreme si te uiti la televizor, nu sta pe telefon! nu mai pune mana pe telefon cel putin 2-3 ore inainte de somn.
Te uiti cam o ora maxim 2 la televizor iar daca tot nu ai somn, te duci putin pe balcon si tragi aer curat timp de 5-10 minute
Atunci cand incerci sa dormi nu trebuie sa te gandesti la nimic, daca o faci te vei agita si nu mai dormi
Sper ca te-am ajutat, bafta!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa somnului de noapte, duce la probleme mari de sanatate!
Sa nu dormi dupa 10 seara, cand se produc anuniti hormoni, vitali functionarii creierului si organelor, ajungi sa ai probleme neurologice, amenzie, probleme de concentrare, memorare, dereglari metabolice, diabet samd.
Va trebuii sa-ti corectezi orele de somn ca sa functionezi normal, mai ales ca esti atat de micut si va trebuii curand sa mergi la scoala.
Ca sa-ti ajustezi somnul, scola-te la ora 7-8 in fiecare dimineata, iar seara la ora 10, vei pica de somn.
In felul asta, vei schimba orele de somn aiurea, cu cele normale de noapte, cand creierul si organismul tau se refac, dupa o zi obositoare.
Pierderea somnului de noapte iti afecteaza direct cresterea si dezvoltarea creierului si a corpului.

| anonimg a răspuns:

Dacă vrei să adormi seara, atunci ziua trebuie să ai o activitate fizica intensa prin sport, muncă sau ambele. Altfel corpul nu va simți nevoia de odihnă. Mai ales că lumina telefonului și al pc-ului alungă somnul.
Deci efort fizic ziua, și fără ecran aprins după ce te-ai pus în pat. Iar dacă nu te i-a somnul, citești o carte la lumina unei veioze, dar nu aprinzi nici un ecran.

| aXy99 a răspuns:

Culca-te in fiecare seara cu o ora mai devreme si ai sa vezi ca intr-o saptamana iti reviiwinking
Sau scoala-te odata mai devreme (sa zicem ca dormi 5-6 ore), a doua zi iti va fi foarte somn si te vei culca devreme. Vei recupera alea 2-3 ore de somn in urmatoarele zile. Jumatate de ora maine, jumatate de ora poimaine etc.

| n0rthestside explică (pentru aXy99):

Asta mi-a zis si maica-mea sa incerc sa dorm mai repede cu o ora.dar nu pot. pur si simplu

| n0rthestside explică (pentru n0rthestside):

Poate o sa sune prostesc dar daca nu dorm o noaptea si ziua urmatoare la 12 ma culc? findu-mi foarte somn?laughing

| SSaiyan a răspuns (pentru n0rthestside):

Asta o sa mearga cateva zile, apoi o sa fie si mai rau, in loc sa dormi la 5 si sa te trezesti la 6 o sa stai treaz 2 nopti si o sa dormi una, am incercat si eu asta + ca o sa te simti oribil. nu o sa faci prea multe in starea aia

| aXy99 a răspuns (pentru n0rthestside):

Insista, vei adormi pana la urma. Sau dormi mai putin o zi, iti va fi somn si te vei culca mai devreme.

PS: Atata timp cat dormi minim 8 ore pe zi, se vor secreta toti hormonii necesari in cantitatile optime.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Corpul se obisnuieste repede cu programul de somn, deci stai fara grija.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pune-ti alarma devreme, seara iesi la o plimbare, alearga, oboseste-te. Eu ieri m-am plimbat 3 ore, la 23 am adormit laughing si de obicei ma culc tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar dacă nu poți dormi Noapte, puneți ceasul sa sune la o ora rezonabila și trezește-te. Încearcă sa nu mai dormi în ziua aia. Seara vei fii obosit și vei dormiți cu o ora 2 mai devreme. Maine tot asa pana îți revii

| Ioana_Larisa_1994 a răspuns:

Ok iti recomand sa te bagi in pat la 10 si sa citesti nu te uita la tv sau alte chestii electronice pentru ca creierul tau crede că încă e zi si trebuie să stai trează